Limit osób w sklepach w czerwonej strefie. Nie wszędzie jest to pięć osób na jedną kasę

Od soboty 17 października w powiatach objętych czerwoną strefą obowiązywać zacznie limit klientów w sklepach. Choć na czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego padła informacja, że ograniczenie wynosi pięć osób na jedną kasę, w rzeczywistości zasady będą nieco bardziej skomplikowane.

Jaki limit osób w sklepach?

Od soboty 17 października w czerwonych strefach ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych będzie wyglądało następująco:

  • w sklepach o powierzchni do 100 m2 - pięć osób na kasę

  • w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2

Co w praktyce oznacza limit jednej osoby na 15 m2 w większych sklepach? Przykładowo, sklepy sieci Lidl mają przeciętnie około 1200 m2. Zatem jednocześnie w takim sklepie mogłoby się znajdować 80 osób. Sklepy sieci Biedronka są często nieco mniejsze i np. przy powierzchni 800 m2 jednocześnie będzie mogło robić w nich zakupy 53 osoby. Duże hipermarkety o powierzchni np. 8 tys. m2 będą mogły jednocześnie przyjąć ponad 530 osób.

Będą to więc ograniczenia zdecydowanie mniej restrykcyjne niż np. na początku kwietnia, gdy niezależnie od wielkości sklepu, mogły w nim przebywać trzy osoby na jedną kasę, a przed sklepami ustawiały się długie kolejki. Zasady będą raczej przypominały te po poluzowaniu w drugiej połowy kwietnia. 

Limit osób w sklepach tylko w czerwonych strefach

Limit klientów w sklepach będzie obowiązywał wyłącznie w powiatach objętych czerwoną strefą. W żółtych strefach nie przewidziano podobnych ograniczeń.

Pamiętać natomiast należy, że od soboty 17 października w czerwonych strefach znajdować się będą aż 152 powiaty (w porównaniu do 38 do piątku 16 października włącznie). Minister zdrowia Adam Niedzielski szacuje, że mieszka w nich ponad 70 proc. ludności Polski.

Czerwonymi strefami już jest albo od 17 października będzie wiele największych miast w Polsce, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Włocławek, Lublin, Białystok, Tarnów, Rzeszów, Kielce, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Toruń, Słupsk, Grudziądz, Częstochowa czy Ruda Śląska.

Obowiązują także godziny dla seniorów

Klienci sklepów - niezależnie od strefy - muszą także pamiętać, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 obowiązują godziny dla seniorów. Oznacza to, że przebywać w nich mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Warto natomiast pamiętać, że godziny dla seniorów muszą udostępniać wyłącznie określone typy sklepów, m.in. sklepy spożywcze, drogerie i apteki (a także placówki pocztowe). Godziny dla seniorów nie obowiązują np. w sklepach meblowych, sklepach budowlanych, księgarniach, kioskach, stacjach paliw, kwiaciarniach itd.

Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji”
Więcej o: