Glapiński wróży gorsze czasy dla banków. "Zapomnijmy o dywidendach". W 2021 roku sektor może mieć stratę

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że w kolejnych kwartałach banki prawdopodobnie nie będą notować zysków, a cały sektor odnotowuje w 2021 roku straty.

Pandemia koronawirusa okazała się również bardzo potężnym ciosem dla sektora bankowego. Według danych NBP od stycznia do sierpnia 2020 roku zysk netto sektorowa bankowego wyniósł 5,65 mld zł i zmniejszył się o 46,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Prognozy na przyszły rok również nie są optymistyczne. 

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Glapiński: dla banków najtrudniejszy będzie 2021 roku

Podczas wystąpienia na "Warsaw International Banking Summit" prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że w kolejnych kwartałach kontynuowany będzie spadkowy trend zyskowności. Według jego prognozy najtrudniejszy będzie 2021 roku, w którym możliwy jest scenariusz, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę - Jest to wariant pesymistyczny, ale wykluczyć go nie można - zaznaczył. 

Według niego głównym czynnikiem obciążającym wyniki banków będą nie niższe stopy procentowe jak to się powszechnie błędnie powtarza, ale postępujące odpisy na oczekiwane straty kredytowe - Należy zapomnieć o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy np. wykupu akcji własnych z rynku. Kapitał zarządom będzie potrzebny - stwierdził także prezes NBP

Prezes NBP zakłada, że spowolnienie gospodarcze może być łagodniejsze

Glapiński zwrócił uwagę także na pojawiające się ostatnio bardziej optymistyczne prognozy gospodarcze

Oczywiście, mamy świadomość, że wszystkie wyniki analiz są obarczone nadal olbrzymią niepewnością dotyczącą rozwoju pandemii. Jednocześnie ostatnie dane gospodarcze i rewizje prognoz pokazują, że spowolnienie gospodarcze może być łagodniejsze niż spodziewaliśmy się jeszcze w lipcu w 'Raporcie o inflacji' NBP.

- powiedział prezes NBP, dodając, że dzięki temu powyższe prognozy dla sektora bankowego można uznać jako konserwatywne. 

Więcej o: