Postojowe z Tarcza Branżowej dla przedsiębiorców. Dla kogo? Kto może skorzystać?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Wśród wprowadzanych rozwiązań znajdzie się postojowe, które będzie przysługiwać za listopad. Pomoc obejmie tylko branże najbardziej poszkodowane przez kryzys. Zobacz, kto może liczyć na wypłatę postojowego?

Podczas wtorkowej (27 października) konferencji prasowej rząd zapowiedział wprowadzenie tzw. Tarczy Branżowej, czyli ułatwień skierowanych do przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness oraz handlu. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na zwolnienia ze składek ZUS za listopad, bezzwrotne dotacje dla firm, które borykają się z problemami oraz postojowe.

Tarcza Branżowa wprowadza postojowe dla przedsiębiorców. Jakie branże obejmie?

"Znajdujemy się w decydującym momencie walki z koronawirusem. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarki (…) W ostatnich dniach rząd intensywnie pracował nad kolejnym planem pomocy dla gospodarki. Ponownie wesprzemy wszystkie przedsiębiorstwa i branże dotknięte przez kryzys" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dotknięci przez kryzys mogą liczyć na wypłatę tzw. postojowego. Środki z budżetu państwa mają pomóc w utrzymaniu zatrudnienia w zagrożonych branżach. Świadczenie nie będzie jednak przysługiwało wszystkim. Przedsiębiorca będzie musiał spełnić wskazane przez rząd warunki.

Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. osiągnął przychód mniejszy o 40 proc. Wprowadzane rozwiązania dotyczą listopada. Rząd zapowiada jednak, że jeśli będzie potrzeba, to dokona przedłużenia wsparcia.

Należy pamiętać, że postojowe w ramach Tarczy Branżowej dotyczy wyłącznie przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego oraz sprzedaży detalicznej.

Tarcza Branżowa obejmie 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi. Pomoc osiągnie wartość około 2 miliardów złotych.

Zobacz wideo Morawiecki po wyroku TK. "Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru" [całe orędzie]
Więcej o: