Tysiące zagrożonych firm apelują do premiera. "Branża targowa w skrajnie dramatycznej sytuacji"

Przedstawiciele branży targowej alarmują, że projekt kolejnej tarczy antykryzysowej, który trafił do Sejmu we wtorek, nie uwzględnia znacznej grupy przedsiębiorstw.

Polska Izba Przemysłu Targowego wystosowała apel, w którym prosi, by premier Mateusz Morawiecki zmienił zasady dotyczące pomocy dla firm poszkodowanych przez drugą falę epidemii koronawirusa. Niektóre przedsiębiorstwa, które działają w branży, nie są uwzględnione w projekcie kolejnej tarczy antykryzysowej złożonej w Sejmie we wtorek.

Firmy, które nie znalazły się na liście przedsiębiorstw objętych tarczą 6.0 apelują do premiera

Autorzy pisma stwierdzają, że firmy z branży targowej znalazły się w skrajnie dramatycznej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa i wprowadzonych w związku z tym obostrzeń. Wyjaśniają, że zakaz organizacji, wprowadzony rozporządzeniem z 16 października, dla wielu firm "jest wyrokiem śmierci".

"W projekcie Tarczy 6.0. pomoc otrzymują jedynie przedsiębiorstwa działające pod kodem PKD 82.30.Z, tj. organizatorzy targów, wystaw i kongresów. Firmy branży targowej z pozostałych grupy PKD, tj. projektowanie i wykonywanie stoisk targowych (73.11.Z), transport i spedycja targowa (52.29.C) oraz obiekty targowe (68.20.Z) ponownie nie zostały objęte ww. pomocą" - czytamy w piśmie.

Zdaniem autorów apelu okres proponowanego wsparcia jest niewspółmierny do rzeczywistych potrzeb branży, która od lutego 2020 r. jest pozbawiona przychodów.

Wtorkowe posiedzenie Sejmu Sejm. Darmowych testów na COVID-19 nie będzie. Grzywna za brak maseczki

Przedsiębiorcy działający w branży powołali Komitet Obrony Branży Targowej. Apelują do premiera o umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm i rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu.

Przedstawiciele firm działających przy obsłudze targów zorganizowali we wtorek specjalny spacer w Warszawie. Po przemarszu przekazali swoje postulaty do kancelarii premiera.

Czytaj też: Koronawirus. Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Angela Merkel, kanclerz Niemiec przed spotkaniem gabinetu w środę 28 października. Lockdowny w Europie coraz bardziej możliwe. Spadki na giełdach, złoty w dół

Projekt pomocy dla firm nocą trafił do Sejmu. Jest lista branż i wymagania

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy zakładającej pomoc dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Ich wprowadzenie wymogła epidemia koronawirusa.

Proponowane przepisy zakładają m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia postojowego dla przedsiębiorców działających w branżach: gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać świadczenie pod warunkiem, że ich dochód był co najmniej o 40 procent niższy niż w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

Trwa strajk kobiet - tu możesz śledzić wydarzenia. Gazeta.pl daje swoje wsparcie.

Zobacz wideo Epidemia koronawirusa. Jak pandemia odciśnie się na zdrowiu psychicznym Polaków?
Więcej o: