Jarosław Gowin z mocną deklaracją: MRPiT jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu, bez względu na sytuację epidemiczną.

W środę 28 października kierownictwo Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przeprowadziło konsultacje ze Związkiem Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). W spotkaniu uczestniczyli: wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister Olga Semeniuk oraz wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, a także przedstawiciele kilku branż. 

Zobacz wideo Chiny "wygrają" gospodarczo koronakryzys? Dyrektor z S&P: Pandemia pewne procesy przyspieszy [OKO NA ŚWIAT]

Jarosław Gowin: Gospodarka musi funkcjonować

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest kategorycznie przeciwne wprowadzaniu lockdownu, niezależnie od sytuacji epidemicznej. Gospodarka musi funkcjonować.

- podkreślił szef resortu Jarosław Gowin.

Wcześniej Gowin zapowiedział przygotowań rozwiązań pomocowych dla dotychczasowo poszkodowanych branż, w tym gastronomii oraz branży fitness. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie ze składek ZUS za listopad (dochody muszą być niższe o 40 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku) oraz dotacje w wysokości 5 tys. zł.

Koronawirus w Polsce. Kolejny rekord zakażeń. Czy będą nowe obostrzenia?

W czwartek 29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 156 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 301 bezpośrednich lub pośrednich ofiarach COVID-19. To najwyższy wynik od początku pandemii. 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku, gdyby okazało się, że za 10 dni - 2 tygodnie wprowadzone ograniczenia nie doprowadziły do spadku zachorowań, planowane są dalsze obostrzenia, łącznie z zamknięciem granic, wprowadzeniem obostrzeń w przemieszczaniu się czy też zamykanie kolejnych działów gospodarki. Na godz. 12:30 zaplanowano konferencję prasową Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której mogą zostać przedstawione kolejne obostrzenia. 

Więcej o: