Budżet UE powiązany z praworządnością. Jest wstępne porozumienie. "To kamień milowy"
Dyskusje na temat budżetu Unii Europejskiej trwają nieustająco od lipca bieżącego roku. Jednym z punktów spornych było powiązanie wypłaty środków poszczególnym krajom z praworządnością. Wszystko wskazuje na to, że mechanizm mający dyscyplinować państwa za łamanie zasad praworządności zostanie wprowadzony.
Budżet UE powiązany z praworządnością. Jest wstępne porozumienie
O przełomie w tej sprawie poinformował Sebastian Fischer, rzecznik niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej. "Biały dym. Przełom w rozmowach trójstronnych w sprawie mechanizmu warunkowości i praworządności. Wstępne porozumienie to ważny krok naprzód dla Unii Europejskiej i najważniejszy kamień milowy w toczących się negocjacjach w sprawie pakietu unijnego budżetu. Następny krok: Parlament Europejski i Rada UE muszą finalnie zatwierdzić porozumienie - napisał na Twitterze.
Niemiecki ambasador przy UE Michael Clauss określił natomiast wstępne porozumienie jako "kamień milowy" w pracach nad budżetem wspólnoty na lata 2021-2027 oraz planem naprawczym. Łącznie chodzi o kwotę 1,82 biliona euro.
Unia Europejska. Co zawiera porozumienie ws. powiązania budżetu z praworządnością?
Na razie nieznane są szczegółowe zapisy porozumienia. Petri Sarvamaa będący negocjatorem ze strony Parlamentu Europejskiego poinformował, że wypłata środków będzie zależeć m.in. od przestrzegania praworządności oraz posiadania niezależnego sądownictwa - podaje serwis tvn24.pl. UE może także zawiesić wypłatę środków, jeśli będą dowody na to, że decyzja rządu danego państwa zagraża budżetowi Wspólnoty.
Porozumienie musi zostać zaakceptowane przez Radę Europy. Tego typu zapisom przeciwne są Węgry i Polska - Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie - zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?
- 20 mln zł nagród dla pracowników ministerstw. Jadwiga Emilewicz przyznała ich najwięcej