"Każda mała dziewczynka patrzy dzisiaj i widzi, że to kraj możliwości". Kim jest Kamala Harris?

Razem z Joe Bidenem, wybory prezydenckie w USA wygrała Kamala Harris. Będzie ona pierwszą kobietą i pierwszą niebiałą osobą stanowisku wiceprezydentki. Kim jest Kamala Harris?
Może jestem pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale na pewno nie ostatnią, ponieważ każda mała dziewczynka patrzy dzisiaj i widzi, że to kraj możliwości

- mówiła podczas swojego wystąpienia Kamala Harris, pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta USA. To także pierwsza w historii niebiała osoba, które obejmie ten urząd, po tym jak amerykańskie media obwieściły, iż Joe Biden zdobył 270 głosów elektorskich, czyli minimum potrzebne do wygrania wyborów prezydenckich w USA. 

 

Kamala Harris w swoim wystąpieniu zaczęła od przywołania słów kongresmana Johna Lewisa, który powiedział, że demokracja to nie stan, a działanie, mając na myśli to, że amerykańska demokracja nie jest dana raz na zawsze i jest tak silna, jak wola do walki o nią. Podkreśliła, że wyborcy zapewnili nową, lepszą przyszłość dla Stanów, a następnie podziękowała wolontariuszom, zespołowi pracującemu przy kampanii oraz pracownikom komisji wyborczych. 

Wybraliście nadzieję, jedność, przyzwoitość, naukę oraz prawdę. Wybraliście Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych

- mówiła Harris. Zachwalała Joe Bidena jako człowieka, którego własne doświadczenia straty nadały poczucie celu, który pomoże amerykanom jako narodowi. Prezydenta elekta nazwała wręcz uzdrowicielem. Harris podkreślała również wielokrotnie rolę kobiet - czarnoskórych, latynosek, białych - w tej wygranej. Nowej generacji kobiet, które walczyły i poświęciły dużo dla sprawiedliwości, wolności i równości.

Kim jest Kamala Harris? 

Kamala Harris to córka emigrantów, hinduski Shyamali Gopalan Harris oraz Amerykanina jamajskiego pochodzenia Donalda Harrisa. Rodzina ma tradycje naukowe, bowiem jej matka była naukowczynią zajmująca się biomedycyną, badała m.in. sposoby leczenia raka piersi. Sama zmarła w 2009 roku na nowotwór okrężnicy. Ojciec Kamali Harris, był z kolei profesorem ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, zajmował się postkeynesizmem. Siostra Maya Harris, podobnie jak Kamala, jest prawniczką, zajmuje się też komentowaniem polityki w telewizji, a w ostatnich miesiącach pełniła funkcję szefowej kampanii nowej wiceprezydentki. Polityczne zaangażowanie sióstr nie może dziwić, jako że ich rodzice poznali się w 1962 roku na spotkaniu Stowarzyszenia Afroamerykanów, organizacji, która pomogła ugruntować Partię Czarnych Panter. Rodzice zresztą zabierali Kamalę na różne wiece i pochody. Niestety, Shyamala Gopalan i Donald Harris rozwiedli się, gdy Kamala miała siedem lat. 

Kamala Harris pierwsze tytuły studiów wyższych uzyskała w 1986 roku, gdy ukończyła politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda. Trzy lata później zdobyła wykształcenie prawnicze na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jej pozycję ugruntowała praca właśnie w roli adwokatki. W 1990 r. wstąpiła do kalifornijskiej palestry i specjalizowała się w sprawach dot. napastowania seksualnego dzieci. W 2004 roku została pierwszą czarnoskórą kobietą, która objęła stanowisko prokuratora okręgowego w San Francisco. W 2011 roku wybrano ją prokuratorem generalnym stanu Kalifornia. I znów był to historyczny moment, gdyż wcześniej żadna Afroamerykanka i żadna Amerykanka azjatyckiego pochodzenia nie pełniła przed nią tej funkcji. Kamala Harris jest więc niejako przyzwyczajona, że przeciera szlaki dla kobiet i osób o kolorze skóry innym niż biały.

Jej polityczna kariera na dobre rozpoczęła się w 2015 roku, gdy z ramienia demokratów została wybrana na stanowiska senatora stanu Kalifornia. I znów - była pierwszą amerykanką azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. 

Poglądy Kamali Harris

Kamala Harris przez całe swoje życie walczy z rasizmem i prześladowaniami kobiet. Jako prokurator, mogła przeciwdziałać profilowaniu rasowemu, współczesnej formie segregacji, wśród innych prokuratorów. 

Zapowiada rewolucję w dostępie do ochrony zdrowia i planuje stworzyć publiczny system opieki. Nie chce całkowicie zamykać prywatnych firm ubezpieczeniowych, ale ukrócić ich praktyki i przystosować ochronę zdrowia do codzienności Amerykanów. Dzisiaj bowiem dziesiątki milionów z nich pozostaje bez ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż zwyczajnie ich na to nie stać. Reformy Harris i demokratów mają zapewnić dostęp do usług medycznych wszystkim lub chociaż znacznej większości amerykańskich obywateli. 

Harris działa aktywnie na rzecz klimatu. W swojej kampanii prezydenckiej obiecywała 10 bilionów dolarów na inwestycje w czystą energię. W 2017 roku głosowała jednak przeciw ustawie, która miała rozpocząć innowacje w sektorze energii atomowej, ponieważ projekt nie uwzględniał gospodarowania odpadami nuklearnymi. Harris chce, by do 2030 roku tereny państwowe uzyskały neutralność klimatyczną, co oznacza zakaz wynajmu tychże dla podmiotów emitujących gazy cieplarniane, podaje serwis energetyka24.pl

Harris będzie też na pewno walczyła o obniżenie podatków dla klasy średniej.  Oprócz tego chce wprowadzić ulgę podatkową dla osób z niskim i średnim dochodem, która ma zapobiec rosnącym kosztom utrzymania domu. Luka miałaby zostać z kolei załatana przez podwyższenie podatków dla najbogatszego jednego proc. społeczeństwa do poziomu 39,6 proc. Harris na pewno przedstawi też projekty podatku od transakcji finansowych i będzie chciała rozszerzyć podatek od nieruchomości, podnieść podatek dochodowy od osób prawnych oraz od zysków kapitałowych. Jeśli się uda, nowa wiceprezydentka przeforsuje też opłatę za emisję dwutlenku węgla

Jako córka prof. ekonomii z nurtu keynesizmu, nie będzie też oszczędzać na inwestycjach publicznych. Rok temu zaproponowała ustawę, która przewiduje przeznaczenie przeszło 100 mld dolarów na inwestycję w niedrogie mieszkalnictwo, informuje CNBC. Można się także spodziewać, że będzie próbowała przeprowadzić reformy policji oraz wymiaru sprawiedliwości. 

Więcej o: