Jarosław Gowin: Możliwe ograniczenia w przemieszczaniu się. Wolelibyśmy tego uniknąć

- Nie można wykluczyć ograniczeń związanych z przemieszczaniem się osób, chociaż oczywiście wszyscy wolelibyśmy tego uniknąć - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Druga fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza. Liczba nowych przypadków wynosi około 25 tys. dziennie. W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował się zamknąć część sklepów w galeriach handlowych, a także kina i teatry. Nie można mieć jednak pewności, że to koniec obostrzeń.

Gowin: Niewykluczone obostrzenia związane z przemieszczaniem się 

W rozmowie z Business Insider wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że obostrzenia dotyczące ograniczenia możliwości wychodzenia z domu tylko w celu zapewnienia najważniejszych potrzeb to rozwiązanie mniej bolesne niż restrykcje nakładane na gospodarkę. - Przekonuję moich partnerów z rządu i koalicji rządowej do tego, by sięgać raczej po tego typu ograniczenia, niż zamykać gospodarkę - mówił szef resortu, zaznaczając, że zamknięcie gospodarki powinno zostać wprowadzone dopiero wtedy, gdy inne ograniczenia nie przyniosą efektów. 

Wicepremier zdradził także, czy realny jest scenariusz wprowadzenia ograniczeń w zakresie swobodnego przemieszczania się. 

Natomiast faktycznie, nie można wykluczyć ograniczeń związanych z przemieszczaniem się osób, chociaż oczywiście wszyscy wolelibyśmy tego uniknąć

- podkreślił. 

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Koronawirus w Polsce. Narodowa kwarantanna już na dniach? 

Premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie twardego lockdownu, czyli tzw. narodowej kwarantanny w chwili, gdy średnia liczba nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczy 70-75 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W praktyce oznacza to, że przez tydzień musielibyśmy notować po ok. 27 - 29 tys. nowych przypadków. Obecnie średnia siedmiodniowa wynosi około 23,7 tys. przypadków. W trzech z ostatnich czterech dni liczba nowych przypadków przekroczyła granicę 27 tys. 

Więcej o: