Nowe obostrzenia w Polsce. Restrykcje obejmą handel, kulturę i edukację. Co się zmienia? [LISTA]

Od dzisiaj (7 listopada) w życie wchodzą nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczą m.in. branży handlowej, szkół, kościołów oraz placówek kultury. Zobacz, co się zmienia i o czym należy pamiętać.

- Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi (…) Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada - powiedział w środę (4 listopada) Mateusz Morawiecki, ogłaszając wprowadzenie nowych restrykcji.

Nowe obostrzenia - sobota 7 listopada [PEŁNA LISTA]

  • nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych - od 9 listopada do 29 listopada;
  • przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych - do 29 listopada;
  • zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych - od 7 listopada do 29 listopada;
  • hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej - od 7 listopada do 29 listopada;
  • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • pozostały handel: w sklepach do 100 m2 - 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 os/15 m2 (bez zmian) - od 7 listopada do 29 listopada;
  • kościoły: 1 os/15m2 - od 7 listopada do 29 listopada.

Nowe obostrzenia w handlu. Otwarte będą tylko niektóre sklepy

Dla większości Polaków najbardziej dotkliwe okażą się zmiany, które dotyczą branży handlowej. Nowe obostrzenia oznaczają bowiem zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych. Od dzisiaj (7 listopada) w centrach handlowych nie zrobimy zakupów w sklepach odzieżowych, obuwniczych oraz w sklepach ze sprzętem RTV/AGD.

W galeriach handlowych otwarte pozostaną sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi.

Zmianie ulegają również limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w placówce handlowej. W sklepach o powierzchni do 100 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m2 powierzchni, a w sklepach o powierzchni większej niże 100 m2 jedna osoba na 15 m2.

Nowe obostrzenia obejmą również edukację, kulturę i kościoły

Istotne zmiany dotkną również edukacji. Uczniowie klas 1-3 w szkołach podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Dla uczniów klas 4-8 oraz uczniów szkół średnich i studentów okres nauczania zdalnego został przedłużony co najmniej do 29 listopada. Zmiana oznacza, że od poniedziałku (9 listopada) wszyscy uczniowie w Polsce będą się uczyć zdalnie.

Do 29 listopada zostały zamknięte placówki kultury. Obostrzenia obejmują kina, teatry, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne itp. - Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych - powiedział premier Morawiecki.

Zmiany wprowadzono również w zasadach dotyczących uczestnictwa w liturgii. Do 29 listopada w kościołach będzie obowiązywał nowy limit wiernych. Na każde 15 m2 powierzchni świątyni będzie mógł przypadać tylko jeden uczestnik mszy św. Wszyscy uczestnicy liturgii, poza osobą sprawującą kult, muszą zasłaniać usta i nos.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: