Norwegia może całkiem zrezygnować z gotówki. Już 96 proc. transakcji odbywa się bezgotówkowo

Norwegia może stać się pierwszym krajem na świecie, w którym gotówka stanie się zbędna. Według danych Norges Bank zaledwie 4 proc. transakcji wykonywanych jest przy użyciu gotówki.

Jak informuje bankier.pl, norweski bank centralny przeprowadził coroczne badanie mające sprawdzić wykorzystanie poszczególnych instrumentów płatniczych w procesie transakcyjnym. Z badania wynika, że udział transakcji gotówkowych spadł do kilku procent.

Częstochowa, 1 kwietnia 2020 r. Zamknięty Park Lisiniec w związku epidemią koronawirusa Koronawirus w Polsce. Pięć województw spełnia kryteria "czarnej strefy"

Norwegia wkrótce bezgotówkowa? Banknoty i monety coraz rzadziej wykorzystywane 

- Zaledwie 4 proc. płatności wykonuje się dzisiaj za pomocą gotówki. Udział jest zbliżony do odnotowanego na wiosnę i znacząco niższy niż przed pandemią. Według naszej wiedzy udział płatności gotówkowych w Norwegii jest najniższy na świecie - zaznaczyła Ida Wolchen Bache, z Norges Bank

Zobacz wideo Firmy zwrócą pieniądze z tarczy finansowej. Prezes PFR tłumaczy, które i ile

Tak niski udział banknotów i monet w transakcjach jest jedynie potwierdzeniem trendu od lat istniejącego w skandynawskim kraju. W 2018 roku jedynie 12 proc. transakcji było przeprowadzanych gotówką, rok później zaledwie siedem procent, a wiosną 2020 roku trzy procent. 

Norwegia nie planuje zrezygnować z gotówki 

Choć gotówka staje się w Norwegii powoli zbędna, to norweski bank centralny nie planuje wprowadzić cyfrowego pieniądza (CBDC) - Norges Bank prowadzi badania na ten temat od prawie czterech lat. Perspektywa debiutu CBDC jest nadal odległa. Ten brak pośpiechu odzwierciedla nasz pogląd, że nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia CBDC - poinformowała Ida Wolchen Bache. 

Kursy walut 12.11. Złoty umacnia się względem głównych walut, euro mocno w dół Kursy walut 12.11. Złoty umacnia się względem głównych walut, euro mocno w dół

W Norwegii obowiązującą walutą jest korona norweska o międzynarodowym kodzie NOK. Korona norweska dzieli się na 100 øre. W obiegu funkcjonują o nominale 1, 5, 10 i 20 koron oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron norweskich. Zgodnie z obecnym kursem 100 zł to 239 koron. 

Więcej o: