Jarosław Gowin zapowiada pomoc dla przedsiębiorców. Będzie można dostać do 2 tys. zł od umowy

Jarosław Gowin zapowiedział wprowadzenie nowego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców branż dotkniętych obostrzeniami. Mają oni otrzymać do 2 tys. zł od pracownika. Projekt świadczenia ma w tym tygodniu trafić do posłów.
Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

Druga fala koronawirusa okazała się w Polsce bezlitosna. Rząd musiał podjąć decyzje o zamknięciu wielu branż, m.in. części sklepów, a także miejsc związanych z kulturą i sportem. To szczególnie duży problem dla przedsiębiorców, którzy stracili źródło finansowania bieżących wydatków.

Jarosław Gowin zapowiada nową zapomogę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Nowe rozwiązanie pomocowe zapowiedział ostatnio Jarosław Gowin. Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii chce wspomóc tym samym pracodawców, którzy najmocniej ucierpieli z powodu częściowego zamknięcia gospodarki.

Wypłaty mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i będą wynosiły do 2 tys. złotych od każdej umowy o pracę lub umowy zlecenie. Mają wspomóc przedsiębiorców w branżach dotkniętych rządowymi obostrzeniami w realizowaniu bieżących wypłat pensji.

Jarosław Gowin ma też nadzieje na szybkie porozumienie z Komisją Europejską w kwestii planowanego budżetu, które pozwoli udźwignąć ciężar kolejnych zapomóg. Gwoli przypomnienia, na kształt przyszłego unijnego budżetu, a konkretnie uzależnienie wypłat wspólnotowych środków od przestrzegania praworządności nie zgodziły się dwa kraje w UE - Polska i Węgry.

Na razie nie jest pewne, kiedy nowa forma pomocy wejdzie w życie. Najpewniej jeszcze w tym tygodniu trafi do sejmu, gdzie przyjrzą się jej posłowie. Ma być uzupełnieniem dla dwóch innych świadczeń, które niedługo też powinny zacząć być wypłacane - tzw. postojowego oraz zawiedzenia składek ZUS.

Więcej o: