Godziny dla seniorów zlikwidowane? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

- Nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia - zdradziła Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, rozwiewając wątpliwości dotyczące ewentualnego zniesienia godzin dla seniorów.

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone 15 październiku w celu zadbania o bezpieczeństwo osób najstarszych, a więc także najbardziej narażonych w czasie pandemii koronawirusa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od godz. 10 do 12. w sklepach spożywczych, drogeriach oraz aptekach obsługiwane są  osoby powyżej 60. roku życia. Obostrzenia nie obowiązują w weekendy. 

Zobacz wideo Rozmowa z Aleksandrą Smyczyńską z Innogy Polska (13.11)

Godziny dla seniorów. Nie będzie zmian w przepisach 

Jak zdradziła Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, "teraz nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia". 

Rzecznik rządu Piotr Mueller. Warszawa 12 sierpnia 2019 Czy będzie lockdown? Rzecznik rządu odpowiada. Wyjaśnia też, co z nauką zdalną

Jak informują wiadomoscihandlowe.pl, posłanka PiS zdradziła plany rządu w tej sprawie w odpowiedzi na interpelacje posła KO Marcina Kierwińskiego, który chciał wiedzieć, dlaczego w czasie godzin dla seniorów zakupów nie mogą robić osoby będące ich opiekunami.

Schmid przyznała, że do resortu wpływają jedynie pojedyncze sygnały dotyczące trudności w realizacji usług przez opiekunów osób niepełnosprawnych -  W przypadku wystąpienia trudności w realizacji usług opiekuńczych, w pierwszej kolejności należy rozważyć wprowadzenie w dotychczasowym systemie pracy opiekunów świadczących usługi; takich rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie zakupów osobom potrzebującym - czytamy także w odpowiedzi na interpelację.

Koronawirus w Polsce Rośnie udział pozytywnych próbek. "Nadal brak jakiejkolwiek stabilizacji"

Godziny dla seniorów. Sklepy wydłużyły godziny otwarcia placówek 

Podobnie jak miało to miejsce podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, godziny dla seniorów są krytykowane przez przedsiębiorców działających w branży handlowej. Według nich przepisy są nielogiczne i trudne do zweryfikowania.  W związku z obostrzeniami największe dyskonty w Polsce, jak chociażby Lidl czy Biedronka zdecydowały się na wydłużenie godziny pracy sklepów. 

Więcej o: