Sejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządności. "Nie przygotowujemy Polski do wyjścia z UE"

Sejm przegłosował uchwałę wspierającą działania rządu w negocjacjach budżetu UE. Za uchwałą zagłosowało 236 posłów, natomiast przeciw 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nadal nie ma porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Węgry oraz Polska są przeciwne powiązaniu budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności.

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Sejm przegłosował ustawę wspierającą działania rządu ws. negocjacji budżetu UE

W Sejmie odbyło się głosowanie się ws. uchwały wspierającej działania rządu w negocjacjach budżetu UE. W dokumencie znajdowało się m.in. zdanie, że: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z uznaniem przyjmuje fakt zablokowania przez przedstawicieli Polski dalszych prac nad pakietem rozwiązań budżetowych"  Za uchwałą zagłosowało 236 posłów, natomiast przeciw 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. 

- Nie przygotowujemy Polski do wyjścia z UE, ponieważ Polska nie planuje wyjścia z UE. Mówię to bardzo jasno, tak jak nie planowały wyjścia z UE Francja, która odrzuciła traktat konstytucyjny dla Europy, poważniejszą rzecz niż wieloletnie ramy finansowe, bo to był traktat. Holandia w referendum, odrzucony traktat konstytucyjny dla Europy. I te państwa są w UE - stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk w Sejmie.

Sejm poparł działania rządu. Opozycja z jednoznacznym sprzeciwem 

W pierwszym czytaniu Sejm odrzuciły trzy projekty uchwał złożone przez opozycję. W projektach znajdowały się zapisy wzywające rząd do porozumienia się w sprawie budżetu UE na latach 2021-2027. Borys Budka mówi w Sejmie, że UE reprezentuje zasady, które są równe dla wszystkich - Praworządność oznacza, że nie będziecie mogli bezkarnie kraść, że nie będziecie mogli w sposób bezkarny usuwać sędziów, którzy wam podpadli - stwierdził szef KO. 

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, zaznaczył, że według projektu ugrupowania zgodne z polskim interesem stanu jest walka o każdą złotówkę i niewetowanie budżetu. W podobny sposób wypowiedział się poseł Andrzej Grzyb (PSL-Kukiz'15), twierdząc, że przyjęcie ram budżetowych jest szansą odbudowę polskiej gospodarki. 

Sejm przeszedł do drugiego czytania projektu uchwały autorstwa bez odsyłania go do prac w komisjach. 

Więcej o: