Sejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządności. "Nie przygotowujemy Polski do wyjścia z UE"

Sejm przegłosował uchwałę wspierającą działania rządu w negocjacjach budżetu UE. Za uchwałą zagłosowało 236 posłów, natomiast przeciw 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nadal nie ma porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Węgry oraz Polska są przeciwne powiązaniu budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności.

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Sejm przegłosował ustawę wspierającą działania rządu ws. negocjacji budżetu UE

W Sejmie odbyło się głosowanie się ws. uchwały wspierającej działania rządu w negocjacjach budżetu UE. W dokumencie znajdowało się m.in. zdanie, że: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z uznaniem przyjmuje fakt zablokowania przez przedstawicieli Polski dalszych prac nad pakietem rozwiązań budżetowych"  Za uchwałą zagłosowało 236 posłów, natomiast przeciw 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego formalny zwierzchnik, premier rządu PiS Mateusz Morawiecki, podczas podpisania umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Warszawa, kwatera główna partii rządzącej, ul. Nowogrodzka 84/86, 26 września 2020Ekspert: Oby 18 listopada nie był punktem w planie wyjścia Polski z UE

- Nie przygotowujemy Polski do wyjścia z UE, ponieważ Polska nie planuje wyjścia z UE. Mówię to bardzo jasno, tak jak nie planowały wyjścia z UE Francja, która odrzuciła traktat konstytucyjny dla Europy, poważniejszą rzecz niż wieloletnie ramy finansowe, bo to był traktat. Holandia w referendum, odrzucony traktat konstytucyjny dla Europy. I te państwa są w UE - stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk w Sejmie.

Sejm poparł działania rządu. Opozycja z jednoznacznym sprzeciwem 

W pierwszym czytaniu Sejm odrzuciły trzy projekty uchwał złożone przez opozycję. W projektach znajdowały się zapisy wzywające rząd do porozumienia się w sprawie budżetu UE na latach 2021-2027. Borys Budka mówi w Sejmie, że UE reprezentuje zasady, które są równe dla wszystkich - Praworządność oznacza, że nie będziecie mogli bezkarnie kraść, że nie będziecie mogli w sposób bezkarny usuwać sędziów, którzy wam podpadli - stwierdził szef KO. 

Zbigniew ZiobroZiobro: Premier dał wiarę kuluarowym zapewnieniom liderów państw UE

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, zaznaczył, że według projektu ugrupowania zgodne z polskim interesem stanu jest walka o każdą złotówkę i niewetowanie budżetu. W podobny sposób wypowiedział się poseł Andrzej Grzyb (PSL-Kukiz'15), twierdząc, że przyjęcie ram budżetowych jest szansą odbudowę polskiej gospodarki. 

Sejm przeszedł do drugiego czytania projektu uchwały autorstwa bez odsyłania go do prac w komisjach. 

Więcej o: