Atomowa broń fiskusa. Kowalski będzie mógł być przymusowo doprowadzony na przesłuchanie

Procedura karna w postępowaniu podatkowym? Tego typu zmiana ma wkrótce obowiązywać w Polsce. Będzie to oznaczać, że unikanie stawiania się w urzędzie skarbowym na przesłuchanie będzie mogło skończyć się przymusowym zatrzymaniem i doprowadzeniem.

W niemal wszystkich sprawach podatkowych toczących się w urzędach skarbowych mają obowiązywać niektóre procedury stosowane w procedurze karnej. Projekt ustawy, który ma dać nowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej, zakłada bowiem, że fiskus będzie mógł doprowadzić świadka unikającego kontaktu z urzędem skarbowym na przesłuchanie siłą - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Piotr Patkowski, wiceminister finansówWiceminister Patkowski: Kluczowym miesiącem będzie grudzień. Może być strata

Kontrole celno-skarbowe będą mogły być bowiem prowadzone według art. 285 par. 2 kodeksu postępowania karnego. Zakłada on możliwość zatrzymania obywatela, który np. nie odpowiada na pisma urzędowe w sprawie przesłuchania. Dziś doprowadzenie świadka pod przymusem jest możliwe wyłącznie w postępowaniach karnych skarbowych.

Czytaj też: Koronawirus w Szwecji. Uboczne skutki eksperymentu. Sytuacja rozwija się szybko w złym kierunku"

Zobacz wideo Wybory w USA i epidemia koronawirusa. Eksperci programu "Studio Biznes" oceniają wpływ politycznej rozgrywki i epidemii na gospodarkę. Czy coś grozi Polsce?

Fiskus będzie mógł zajmować prywatne konta

Doprowadzanie świadków na przesłuchania to nie jedyna broń, jaką wkrótce aparat skarbowy będzie mógł wytoczyć przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom czy spółkom. Skarbówka będzie mogła wkrótce zająć nie tylko firmowe, ale również prywatne rachunki bankowe.

Dziś, na mocy obowiązujących przepisów o STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) szef Krajowej Administracji Skarbowej może zablokować na 72 godziny rachunek firmowy. Jeśli tylko zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa podatkowego. Takie uprawnienia mają również naczelnicy urzędów celno-skarbowych. Po zmianie przepisów blokada będzie mogła obejmować konta prywatnej osoby. Resort finansów wyjaśnia, że zmiany w prawie są koniecznością. Oszuści podatkowi wykorzystują bowiem lukę w przepisach i środki z podejrzanych transakcji przechowują na swoich osobistych rachunkach. A te nie były do tej pory objęte przepisami o STIR.

Szczepionka firm Pfizer/BioNTech na koronawirusa wykazuje aż 90 proc. skuteczność.Szczepionka firmy Pfizer na koronawirusa wykazuje aż 90-proc. skuteczność

Urzędnik będzie udawał klienta, zajmie samochód. Rząd chce wydajnych kontroli

Kolejne zmiany w przepisach dotyczą kontroli firm. Projektowane zmiany w przepisach zakładają, że urzędnicy zyskają prawo do przeprowadzania prowokacji. Chodzi o procedurę tzw. nabycia kontrolowanego. Pracownik fiskusa będzie mógł udawać klienta i skontrolować prawidłowość przedstawienia transakcji - np. wystawienie paragonu.

Fiskus łatwiej też wyegzekwuje zaległości. Jeśli dług przedsiębiorcy, osoby prowadzącej działalność gospodarczą, przekroczy 5 tys. zł, będzie można tymczasowo zająć samochód lub inny środek transportu dłużnika, a także np.towar. 

Więcej o: