Zakaz lotów międzynarodowych przedłużony. Na liście dziewięć krajów

Rząd zatwierdził nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów. Wejdzie ono w życie w środę 25 listopada. Na liście z zakazem znalazło się dziewięć krajów, w tym Stany Zjednoczone i Serbia.

Rozporządzenie Rady Ministrów opublikowane zostało we wtorek 24 listopada, ale wejdzie w życie od środy 25 listopada. Zakaz lotów z dziewięciu państw obowiązywać będzie do 8 grudnia bieżącego roku. 

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi”

Zakaz lotów międzynarodowych. Od środy 25 listopada dziewięć państw z zakazem 

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzony zostaje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych z dziewięciu państwa. Na liście znalazły się:

  • Armenia 
  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Gruzja 
  • Jordania 
  • Kosowo
  • Macedonia Północna
  • Serbia 
  • USA z wyjątkiem lotnisk w dwóch stanach: Illinois i Nowy Jork.

W zestawieniu po raz pierwszy pojawiły się Serbia i Kosowo, natomiast zakaz został zdjęty między innymi z Libii i Argentyny.

Szwecja. Premier Stefan Lofven.Szwecja. Premier apeluje w orędziu, król pisze: Trzymajcie się mocno!

Jak czytamy w rozporządzeniu, "wykaz państw objętych zakazami w ruchu lotniczym został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców według stanu na dzień 16 listopada 2020 r., przy współczynniku przekraczającym 440" Nie dotyczy to jednak krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen. 

PLL LOT oferuje płatne stażePLL LOT przedłuża ważność voucherów do 24 miesięcy

Zakaz lotów. Jakie są odstępstwa od rozporządzenia? 

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich rozporządzeń, zakaz nie obowiązuje lotów międzynarodowych na zlecenie Prezesa Rady Ministrów i ze zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych. Nie będą nim także objęte loty wyczarterowane przed wejściem rozporządzenia w życie. Dodatkowo nie dotyczą także rejsów z lotnisk znajdujących się w krajach, które zgodziły się na to, aby na pokład samolotów były przyjmowane osoby posiadające aktualny test na koronawirusa z ujemnym wynikiem. 

Więcej o: