Zakaz handlu. W niedzielę 6 grudnia sklepy będą otwarte

Rząd chce, by niedziela 6 grudnia, czyli Mikołajki, była zwolniona z zakazu hadlu. Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

"Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna" - napisano w uzasadnieniu projektu specustawy. "Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.".

Zakaz handlu zniesiony na Mikołajki to pomysł Gowina

Dodatkowa niedziela handlowa to pomysł wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina. 

Warto rozważyć, żeby niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. Prowadzimy na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi

- powiedział Gowin. Związki w Radzie Dialogu Społecznego - OPZZ i Forum Związków Zawodowych poparły pomysł kolejnej niedzieli handlowej w grudniu. Jarosław Gowin podkreślał, że sklepy należałoby otworzyć ze względów zdrowotnych oraz gospodarczych.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czeka nas rekordowa przerwa w handlu

Projekt nowelizacji czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Jeśli jej przepisy wejdą w życie, w grudniu klienci zrobią zakupy w trzy niedziele - 6, 13 i 20 grudnia. Zmniejszenie liczby klientów robiących zakupy jednocześnie jest istotne w perspektywie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W tym roku w okresie świątecznym klientów w Polsce czeka rekordowo długa przerwa w zakupach.

W tym roku warto dobrze zaplanować świąteczne zakupy. 24 grudnia o godz. 14 rozpocznie się najdłuższy, ja do tej pory, okres z zakazem handlu. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypadają w tym roku w piątek i sobotę 25 i 26 grudnia. Kolejny dzień, to niedziela 27 grudnia, która również jest objęta zakazem. Większość sklepów ponownie otworzy się dopiero 28 grudnia w poniedziałek. Dodatkowo warto pamięta o tym, że placówki handlowe będą potrzebowały jeszcze kilku czy kilkunastu godzin, aby zapełnić półki nowym towarem. 

Więcej o: