Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponowne przedłużony. Jest nowy termin

Rząd zdecydował się przedłużyć zamknięcie placówek oświatowych do końca bieżącego roku. W związku z tym wypłacany będzie także dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak go dostać? Komu przysługuje?

Premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił w minionym tygodniu plan rządu na walkę z pandemia koronawirusa. Jednym z jego założeń jest m.in. przedłużenie zamknięcia placówek oświatowych oraz skrócenie ferii do jednego terminu - Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do [...] 23-24 grudnia - zapowiedział szef rządu. 

Zobacz wideo Rząd przedłużył zamknięcie szkół. Dr Grzesiowski: To jedyna decyzja, którą można było podjąć

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia

W związku z tym rząd planuje ponowne przedłużenie zasiłku opiekuńczego. W środę 25 listopada na rządowej stronie zostało opublikowane rozporządzenie, według którego zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany od 30 listopada do 24 grudnia br. 

Na razie nie wiadomo, czy zasiłek opiekuńczy powróci w nowym roku. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta prawdopodobnie po feriach zimowych, które zgodnie z rządowym planem zostaną skumulowane od 4 do 17 stycznia. W związku z tym uczniowie będą mieli wolne przez prawie miesiąc.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom do lat 8 w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa. Świadczenie przysługuje także z powodu wprowadzenia obostrzeń. Z dodatku mogą skorzystać także rodzice: dzieci:

  • do 16 lat (niezbędne orzeczenie o niepełnosprawności, 
  • do 18 lat (niezbędne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności), 
  • do 24 lat posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek przysługuje także rodzicom bądź opiekunom osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia, którzy nie są w stanie wykonywać pracy z powodu zapewnienia opieki na niepełnosprawnym. 

Więcej o: