Galerie handlowe, stoki narciarskie oraz biblioteki otwarte od 28 listopada. Rząd przyjął rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła w czwartek 24 listopada rozporządzenie zakładające otwarcie od najbliższej soboty, 28 listopada sklepów w galeriach i parkach handlowych. Otwarte pozostaną także biblioteki oraz stoki narciarskie.

W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu, podczas której Mateusz Morawiecki przedstawił plan rządu w walce z pandemią koronawirusa. Najważniejszą zmianą jest poluzowanie obostrzeń w zakresie funkcjonowania placówek handlowych, które po trzech tygodniach zostaną ponownie otwarte w sobotę 28 listopada.

Zobacz wideo Nie wszystkie branże są uwzględnione w tarczy? "Kto nie krzyczy, jest pominięty" [#BiznesWalczy]

Galerie handlowe ponownie otwarte od 28 listopada. Na jakich zasadach? 

Zapowiadane przez premiera zmiany zostały przyjęte w czwartek 24 listopada przez Radę Ministrów. Jak czytamy w uzasadnieniu, "Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw, w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 os. na 15 m2".

Hotelarz: Politycy nie przyjadą na narty, bo zablokujemy zakopiankęHotelarz: Politycy nie przyjadą na narty, bo zablokujemy zakopiankę

W tygodniu między godz. 10:00 a 12:00 w sklepach nadal będą obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. Ze względu na skrócony czas pracy sklepów zrezygnowano z nich 24 grudnia. Przypominamy, że galerie handlowe są zamknięte od 7 listopada. 

Rząd przyjął rozporządzenie. Biblioteki i stoki narciarskie pozostaną otwarte 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu w rozporządzeniu znalazł się także zapis, zgodnie z którym działalność prowadzić będą mogły wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Ma się to odbywać przy zachowaniu reżimu sanitarnego. 

Andrzej Duda na nartach na Kasprowym WierchuGowin: Stoki narciarskie będą otwarte zimą. Hotele nadal zamknięte

Czynne będą także biblioteki publiczne i naukowe, które będą miały możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. Początkowo placówki tego typu miały zostać zamknięte. Pozostałe obostrzenia m.in. dotyczące funkcjonowania branży gastronomicznej oraz hotelarskiej pozostaną niezmienione do 27 grudnia.