Galerie handlowe, stoki narciarskie oraz biblioteki otwarte od 28 listopada. Rząd przyjął rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła w czwartek 24 listopada rozporządzenie zakładające otwarcie od najbliższej soboty, 28 listopada sklepów w galeriach i parkach handlowych. Otwarte pozostaną także biblioteki oraz stoki narciarskie.

W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu, podczas której Mateusz Morawiecki przedstawił plan rządu w walce z pandemią koronawirusa. Najważniejszą zmianą jest poluzowanie obostrzeń w zakresie funkcjonowania placówek handlowych, które po trzech tygodniach zostaną ponownie otwarte w sobotę 28 listopada.

Zobacz wideo Nie wszystkie branże są uwzględnione w tarczy? "Kto nie krzyczy, jest pominięty" [#BiznesWalczy]

Galerie handlowe ponownie otwarte od 28 listopada. Na jakich zasadach? 

Zapowiadane przez premiera zmiany zostały przyjęte w czwartek 24 listopada przez Radę Ministrów. Jak czytamy w uzasadnieniu, "Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw, w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 os. na 15 m2".

Hotelarz: Politycy nie przyjadą na narty, bo zablokujemy zakopiankę Hotelarz: Politycy nie przyjadą na narty, bo zablokujemy zakopiankę

W tygodniu między godz. 10:00 a 12:00 w sklepach nadal będą obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. Ze względu na skrócony czas pracy sklepów zrezygnowano z nich 24 grudnia. Przypominamy, że galerie handlowe są zamknięte od 7 listopada. 

Rząd przyjął rozporządzenie. Biblioteki i stoki narciarskie pozostaną otwarte 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu w rozporządzeniu znalazł się także zapis, zgodnie z którym działalność prowadzić będą mogły wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Ma się to odbywać przy zachowaniu reżimu sanitarnego. 

Andrzej Duda na nartach na Kasprowym Wierchu Gowin: Stoki narciarskie będą otwarte zimą. Hotele nadal zamknięte

Czynne będą także biblioteki publiczne i naukowe, które będą miały możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. Początkowo placówki tego typu miały zostać zamknięte. Pozostałe obostrzenia m.in. dotyczące funkcjonowania branży gastronomicznej oraz hotelarskiej pozostaną niezmienione do 27 grudnia. 

Więcej o: