Zakaz handlu w niedziele. Jackowski: Boczną furtką próbuje się przywracać handel w każdą niedzielę

- Boczną furtką, plasterek po plasterku, de facto próbuje się zacząć przywracać handel w każdą niedzielę - stwierdził senator PiS Jan Maria Jackowski.

W piątek 4 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zakładającą, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. W czwartek Izba Wyższa przyjęła nowelizację bez poprawek. Za głosowało 86 senatorów, 8 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Wśród przeciwników tego rozwiązania był m.in. senator PiS Jan Maria Jackowski. 

Zobacz wideo Pandemia przyspiesza zmiany na rynku urządzeń mobilnych. „Tablety wracają do łask”

Jan Maria Jackowski: Pod hasłem walki z COVID-10 próbuje się łamać konsensus

Jak wyjaśnił senator w TV Trwam, nowelizacja ustawy łamie konsens zawarty w poprzedniej kadencji parlamentu, na co on i jego wyborcy się nie zgadzają. 

To zostało złamane i spowodowało ogromne protesty "Solidarności" oraz zaniepokojenie ludzi dobrej woli, że pod hasłem walki z COVID-19 próbuje się złamać konsensus i boczną furtką, plasterek po plasterku, de facto zacząć przywracać handel w każdą niedzielę

- stwierdził Jackowski, zaznaczając, że w rządzie pojawiła się grupa osób, która chce przywrócić handel w niedzielę pod hasłem przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym.

Senator PiS dostrzegł także nieścisłość w łagodzeniu przez rząd obostrzeń, zwracając przede wszystkim uwagę na ponowne otwarciu galerii handlowych - Widzimy, że tu jest pewna nielogiczność w stosunku do rozwiązań, które rząd sam proponuje. Albo skupiska są groźne i należałoby ich unikać, nie dopuszczać do ich powstawania, albo nie są groźne, więc w takim razie, po co inne obostrzenia, które się pojawiają? - pytał senator.

Dodatkowa niedziela handlowa. Po co rząd ją wprowadza?

Celem wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej jest rozłożenie w czasie zakupów przedświątecznych, by zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie. Z jednej strony dzięki temu pomoże to w zachowaniu reżimu sanitarnego, a także przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców działających w branży handlowej.

Dodatkowa niedziela handlowa przewidziana jest na 6 grudnia 2020 roku. Zgodnie z przepisami o zakazie handlu w grudniu przewidziane są także dwie niedziele handlowe, które przypadają na 13 i 20 grudnia.

Więcej o: