Bruksela stawia warunek ws. budżetu UE. RMF FM: Porozumienie do jutra albo Polska straci 64 mld euro

Komentatorzy spodziewali się, że rozstrzygnięcia dotyczące budżetu UE i Funduszu Odbudowy zapadną dopiero pod koniec tygodnia, podczas szczytu. Nieoficjalne głosy płynące z Brukseli domagają się jednak znaczącego przyspieszenia. Możliwe, że Polska będzie musiała przedstawić jasne stanowisko w poniedziałek lub we wtorek. Grozi nam utrata 250 mld zł (64 mld euro) - z czego 100 mld zł to bezzwrotna dotacja - oraz przyjęcie mniej korzystnego dla Polski prowizorium budżetowego.

Możliwe jest nagłe przyspieszenie rozmów dotyczących ewentualnego weta ws. perspektywy budżetowej i Funduszu Odbudowy. Wiele wskazuje na to, że Unia nie chce czekać na ostateczne rozstrzygnięcie do szczytu. Oczekuje decyzji "do jutra" - czyli do wtorku.

Unia nie chce czekać? Wysoki rangą urzędnik: Potrzebna jasna deklaracja ze strony Polski

"Potrzebujemy do dziś, najpóźniej jutro porozumienia lub jasnego sygnału od Polski i Węgier. Jeżeli nie, to kierujemy się w stronę scenariusza "B". Oznacza on: niekorzystne dla Polski prowizorium budżetowe i kornafundusz dla 25 krajów UE. Polska traci 64 mld euro - donosi na Twitterze brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Weto ws. praworządności. Niemiecka prasa: UE to nie Weto ws. praworządności. Niemiecka prasa: UE to nie "dojna krowa"

Ile może stracić Polska? Podział środków budżetowych i dostęp do funduszy

Przyjęcie "planu B" oznaczałoby, że w życie wejdzie tzw. prowizorium budżetowe, w ramach którego nie można na przykład realizować inwestycji. Polska zostałaby też odcięta od 64 mld euro (ok. 250 mld zł) z Funduszu Odbudowy. Część tej kwoty stanowi nisko oprocentowana pożyczka, a część bezzwrotna dotacja.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał ostatnio podczas wystąpienia na Facebooku, że unijne środki nie są Polsce potrzebne, bo może wyemitować obligacje.

Szczyt UE Weto problemem. Europa potrzebuje pieniędzy "na już"

Czytaj też: Weto ws. praworządności. Wiemy, jakich przepisów przestraszył się polski rząd

Zobacz wideo Prof. Hausner komentuje słowa polityków Zjednoczonej Prawicy o zagrożonej suwerenności Polski
Więcej o: