Po spotkaniu Dudy i Zemana w Zamku na Hradczanach w Pradze odbyła się wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Czech. Andrzej Duda odniósł się do kwestii ewentualnego kompromisu budżetowego. Jak podkreślił, "jest w tej chwili zarysowane już wstępne porozumienie". - Praca nad nim trwa, to porozumienie jest efektem bardzo wytężonych wysiłków strony polskiej, węgierskiej, ale też i prezydencji niemieckiej - podkreślał Duda.
Jak dodał prezydent Andrzej Duda, Polsce i Węgrom zależy na tym, by Unia Europejska nadal była unią wolnych narodów i równych państw. - To też powinno odzwierciedlać porozumienie, które zostanie ostatecznie zawarte i które będzie rozwiązaniem tego bardzo trudnego problemu gospodarczego, przed jakim z całą pewnością w najbliższej przyszłości stoi Unia Europejska, a więc stworzenia mechanizmów pomagających od strony finansowej w wyjściu z kryzysu - mówił prezydent Polski.
- W chwili obecnej powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską - oświadczył prezydent Czech. Zeman podkreślił, że KE jest "wyłącznie organem administracyjnym. - To organ urzędników, to nie jest rząd europejski. Rządem europejskim jest Rada Europejska - oświadczył prezydent naszych południowych sąsiadów. Miloš Zeman podziękował Dudzie za informację, że w trakcie niemieckiej prezydencji może zapaść kompromis ws. budżetu UE.
Andrzej Duda podkreślił również znaczenie traktatów, jako najwyższych w hierarchii aktów prawnych Unii Europejskiej. - Cieszę się, że mamy z panem prezydentem takie samo stanowisko: wszystko, co jest stanowione w ramach UE przez wszelkie jej instytucje zawsze musi się mieścić w obrębie traktatów. To ma znaczenie fundamentalne. Traktaty UE są najważniejsze i wszystkie akty niższej rangi muszą mieścić się granicach tych traktatów - mówił w czasie spotkania z dziennikarzami Andrzej Duda.
Agencja Reutera poinformowała w środę, że pomiędzy rządami Polski, Węgier i przedstawicielami Unii Europejskiej doszło do porozumienia. Anonimowy wysoko postawiony urzędnik rządowy sugeruje, że konsensus możliwy jest jeszcze przed rozpoczęciem szczytu. Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi, że negocjacje cały czas trwają.
Szczyt Rady Europejskiej, na którym będzie poruszana kwestia budżetu UE na lata 2021-2027 rozpocznie się w czwartek 10 grudnia.