Reuters: Polska i Węgry zaakceptowały propozycje UE. Anonimowy przedstawiciel rządu: Zgadzamy się

Agencja Reutera informuje, że pomiędzy rządami Polski, Węgier i przedstawicielami Unii Europejskiej doszło do porozumienia. Anonimowy wysoko postawiony urzędnik rządowy sugeruje, że konsensus możliwy jest jeszcze przed rozpoczęciem szczytu. Rzecznik rządu twierdzi, że negocjacje cały czas trwają.

Nieoficjalne doniesienia na temat negocjacji pomiędzy Warszawą, Budapesztem a Brukselą odsuwają widmo zawetowania perspektywy budżetowej na lata 2021-2027. Agencja Reutera, powołując się na wysoko postawionego, anonimowego przedstawiciela rządu, twierdzi bowiem, że propozycja dotycząca finansów została zaakceptowana.

Agencja Reutera: Polska i Węgry zgodziły się z Niemcami, czekają na akceptację Holandii

- Polska i Węgry przyjęły projekt budżetu UE, oczekują teraz jego dalszego zatwierdzenia przez Holandię i inne sceptycznie nastawione państwa unijne - wyjawił przedstawiciel obozu władzy w rozmowie z agencją.

- Wstępnie się zgadzamy, ale istnieje pewna presja, by porozumienie przypieczętować jeszcze przed szczytem UE, do którego ma dojść w czwartek - ujawnił informator agencji. 

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy nie dla Polski? „W 10 lat wygenerowałby 625 miliardów dodatkowego PKB”

Rzecznik rządu: Negocjacje budżetowe cały czas trwają, nie ma jeszcze porozumienia

Piotr Müller, rzecznik rządu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że "na ten moment nie ma jeszcze porozumienia z UE". - Negocjacje budżetowe cały czas trwają, Polska i Węgry wypracowały wspólne stanowisko negocjacyjne - stwierdził.

Wyjaśnił też, że jeżeli poszczególne punkty rozmów zostaną zaakceptowane, to jest szansa na porozumienie nadchodzącym szczycie Rady Europy. 

Gowin popierał, Ziobro wzywał do weta

Nie ma jednak ostatecznego potwierdzenia, czy weto, które zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, nie zostanie użyte. Do jego zastosowania wzywał bowiem Zbigniew Ziobro, lider wschodzącej w skład Zjednoczonej Prawicy Solidarnej Polski. Poparcie dla negocjacyjnego stanowiska premiera Morawieckiego przedstawił z kolei Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

"Logika 'weto albo śmierć' jest sprzeczna z naszym interesem narodowym. Jak powiedział wczoraj Victor Orban, jesteśmy o centymetr od rozwiązania: i suwerenna Polska, i wspólna Europa. I zagwarantowanie Polsce niezawisłych praw, i skorzystanie z setek miliardów unijnych funduszy" - napisał wicepremier.

Czytaj też: W sieci pojawił się komunikat o tym, że rząd zawiesi 500 plus od 1 stycznia. Ministerstwo tłumaczy

Więcej o: