Emerytura minimalna w 2021 roku w górę. Ile wyniesie?

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. może być wyjątkowo wysoka. Rząd planuje ustalić wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,16 proc. Taki poziom waloryzacji oznaczałby, że do kieszeni osób otrzymujących najniższe świadczenie trafiłoby dodatkowe 50 zł.

Waloryzacja polega na dostosowaniu wysokości świadczeń emerytalno-rentowych do obecnych warunków gospodarczych. Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę poziom inflacji oraz realnego wzrostu płac. W mijającym roku świadczenia emerytalne wzrosły o 3,6 proc. Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur poznamy dopiero w lutym 2021 r., ale już teraz wiadomo, że będzie on większy niż w obecnym roku.

Emerytura minimalna w 2021 r. Najniższe świadczenia wzrosną o co najmniej 50 zł

Rząd planuje do końca 2020 r. przyjąć projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych prawdopodobnie wyniesie 4,16 proc. - Czasu jest mało, więc najpewniej w najbliższy wtorek przyjmiemy na rządzie waloryzację 4,16 proc. Dzięki temu seniorzy dostaną trochę więcej pieniędzy i waloryzacja będzie wyższa - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

IKEA IKEA ostrzega przed oszustami. Kuponami i nagrodami próbują wyłudzić dane

Emerytura minimalna w 2021 r. Wskaźnik waloryzacji może być jeszcze większy

Tak wysoki wskaźnik będzie oznaczał, że do kieszeń seniorów, którzy otrzymują najniższą emeryturę, rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentę rodzinną i rentę socjalną trafi dodatkowe 50 zł. W 2020 r. wysokość najniższych świadczeń wynosiła 1200 zł. Po podwyżce będzie to 1250 zł. W przypadku osób otrzymujących najniższą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy świadczenie wzrośnie do 937,5 zł.

TVP opublikowała wykresy dotyczące korzyści i strat z członkostwa Polski w UE TVP przekonuje, że Polska straciła na byciu w UE. Ekonomista: Kłamstwo

Rząd chce również wprowadzić przepis na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych będzie wyższy od wskaźnika 4,16 proc., zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń. W takim wypadku waloryzacja świadczeń miałaby się odbywać zgodnie z rzeczywistym i wyższym wskaźnikiem waloryzacji na 2021 r.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?
Więcej o: