Jarosław Gowin o przejęciu Polska Press przez Orlen. "Lepiej, gdyby to był kapitał prywatny"

Minister rozwoju Jarosław Gowin skomentował sprawę przejęcia przez koncern Orlen spółki Polska Press. Należy do niej ok. 500 serwisów internetowych, dzienników i tygodników lokalnych.

Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, odniósł się do kwestii przejęcia koncernu Polska Press przez Orlen. Spółka, do której należy kilkaset polskich portali internetowych, tygodników i dzienników stanie się częścią narodowego giganta paliwowego.

Zdaniem szefa resortu rozwoju rozbicie "monopolu" na rynku mediów lokalnych jest dobre. - W mojej ocenie skandalem było to, że praktycznie cała prasa regionalna znajdowała się dotąd w jednych rękach. W dodatku koncernu zagranicznego. Jeśli już, to wolę, żeby to było konsorcjum polskie - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Onetem.

Nie oznacza to jednak, że zakup koncernu przez państwową firmę Gowin uważa za rozwiązanie idealne. - Rzecz jasna lepiej byłoby, gdyby to był kapitał prywatny. Jestem przeciwnikiem etatyzmu. Docelowo mam pewność, że dojdzie do dywersyfikacji tego zbyt rozbudowanego stanu posiadania - dodał.

Orlen właścicielem Polska Press

O przejęciu niemieckiej firmy wydawniczej Polska Press Orlen poinformował w miniony poniedziałek. Według nieoficjalnych ustaleń serwisu Wirtualne Media wartość przejęcia nie jest duża - wynosi ok. 120 mln zł. Podobną stawkę - ok. 130 mln zł, Orlen miał zapłacić za przejęcie Ruchu, dystrybutora prasy.

Kwota wyłożona przez paliwową spółkę na podwyższenie kapitału przejmowanej firmy jest jednak częścią większej kwoty, na którą złożyły się inne państwowe konglomeraty - PZU, PZU Życie i Alior Bank. Cała transakcja zamyka się w kwocie 200 mln zł.

Wielu komentatorów uważa, że jest to cios wymierzony w wolność prasy w naszym kraju, a przejęte tytuły staną się tubą propagandową obecnej władzy. Z kolei według portalu przejęcie jest elementem budowy imperium medialnego petrochemicznej spółki.

Czytaj też: "Der Spiegel" o przejęciu prasy przez Orlen: Orbanizacja Polski. Niemiecki wydawca "współwinny"

Daniel Obajtek, szef Orlenu, w komentarzu do przejęcia Polska Press stwierdził, że spółka konsekwentnie poszerza obszar swojej działalności. Wcześniej na bazie Sigma Bis zbudowała agencję mediową, która -  zdaniem spółki  - "sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych".

Więcej o: