Szwecja chce odejść od korony. Trwają prace nad państwową kryptowalutą

Jak informuje "Bloomberg", Szwedzi rozpoczęli pracę nad państwową kryptowalutą. Nowy format miałby zastąpić koronę. Wykorzystana ma zostać technologia blockchain znana z Bitcoina.

Szwedzi należą do czołówki krajów, które nie używają gotówki. W trakcie pandemii osiągnięto w kraju najniższy poziom korzystania z tej formy płatności w historii. Zaledwie 10 proc. transakcji była wykonywanych monetami i banknotami. Jak informuje globaldata.com, Skandynawowie chcą całkowicie pozbyć się gotówki do 2023 roku. W tym celu rozpoczęli już rekonesans przed stworzeniem swojej cyfrowej waluty, robiąc krok w stronę pierwszego bezgotówkowego społeczeństwa. 

Zobacz wideo Paweł Sasko: Praca nad "Cyberpunkiem 2077" jest jak produkowanie 20 filmów jednocześnie

Szwedzi pracują nad swoją kryptowalutą

Jak podaje "Bloomberg", Per Bolund, szwedzki minister rynków finansowych powiedział, że kryptowaluta ma być gotowa do końca listopada 2022 roku. Projektem będzie kierowała Anna Kinberg Batra, była przewodnicząca komisji finansowej Riksbanku. 

Szwecja jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które rozważają wprowadzenie swojej własnej cyfrowej waluty. Centralny bank krajowy już jest w trakcie programu pilotażowego prowadzonego z Accenture Plc, którego celem jest przedstawienie elektronicznej korony, która będzie bazować na tej samej technologii blockchain co bitcoin

Szwedzka kryptowaluta wymaga decyzji politycznych kluczowych dla rynku

Gubernator szwedzkiego banku centralnego Stefan Ingves powiedział w październiku, że decyzje dot. e-korony, muszą zostać podjęte na poziomie politycznym, ponieważ kluczowe jest, by rynek oparty na cyfrowych płatnościach działała bezpiecznie i był dostępny dla każdego. 

To jak będzie zaprojektowana cyfrowa waluta i jaka technologia zostanie do tego użyta, będzie miało poważne konsekwencje dla całego systemu finansowego

- ocenia Ingves.

Więcej o: