Rząd ogłasza nowe obostrzenia. Handlowcy załamani. "Trzeci lockdown jest dla branży ciężkim ciosem"

Kilka tygodni temu zostały otwarte po lockdownie, teraz znów mają się zamknąć. Rząd ogłosił, że w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia pojawią się nowe restrykcje - minister zdrowia nazywa je kwarantanną narodową. Wśród nich zamknięcie na powrót większości sklepów w galeriach handlowych. Branża jest załamana tą decyzją i ostrzega przed konsekwencjami, między innymi dla banków w Polsce.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest zaskoczona czwartkową decyzją o zamknięciu częściowym galerii handlowych. "W środę zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, podczas którego rozmawialiśmy o zasadach działalności placówek handlowych w najbliższych dniach i tygodniach. Potwierdziliśmy naszą gotowość do rozszerzenia zakresu środków bezpieczeństwa i wsparcia służb publicznych przy egzekwowaniu obostrzeń. Regularnie dostarczamy przedstawicielom rządu dane i raporty świadczące o najwyższych standardach bezpieczeństwa stosowanych w galeriach handlowych oraz dane o odwiedzalności, która jest znacznie niższa niż w ubiegłym roku - w ostatnim tygodniu o około 30 proc." - pisze Rada w oświadczeniu. 

Centrum handlowe, zdjęcie ilustracyjne. Restrykcje uderzają w centra handlowe. Przychody w dół już o jedną trzecią

Rząd zamyka sklepy w galeriach, handlowy zaskoczeni. "Ciężki cios"

Według organizacji zrzeszającej centra handlowe, mocne ograniczenie działalności galerii handlowych będzie dla potężnym uderzeniem. 

"Trzeci lockdown jest dla branży - zarówno wynajmujących, jak i najemców - ciężkim ciosem, zwłaszcza, że właściciele galerii handlowych od początku pandemii są pozbawieni pomocy w ramach tarcz finansowych. Konsekwencje tych decyzji odczuje sektor finansowy w Polsce, ponieważ sektor handlowy nie będzie w stanie realizować zobowiązań finansowych względem podmiotów zewnętrznych" - pisze Rada. 

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz rozwoju branży, wspierająca i reprezentująca członków w środowisku biznesowym, politycznym i społecznym w celu tworzenia nowoczesnych miejsc handlu, usług, kultury i unikatowych doświadczeń konsumenckich. PRCH jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży nieruchomości i miejsc handlu i usług. W zarządzie PRCH zasiadają zarówno przedstawiciele wynajmujących, najemców a także firm świadczących usługi dla branży. PRCH działa nieprzerwanie od 2003 r.

Minister Adam Niedzielski: o odmrożeniu powiemy w przyszłym roku

Minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji podał, że od 28 grudnia do 17 stycznia, oprócz utrzymania dotychczasowych obostrzeń, zamknięte zostaną galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami i księgarniami), hotele i stoki narciarskie. W Sylwestra zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się - od 19.00 wieczorem dnia 31 grudnia do 6.00 rano. Osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przejść kwarantannę narodową. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że kwarantanna jest wprowadzana po to, by przygotować do szczepień i uchronić przed III falą pandemii.

Lockdowny w Europie na święta. Lockdown w Europie. Niemcy zamykają sklepy, w Słowacji zakaz wychodzenia z domu

"Po 17 stycznia będziemy podejmowali decyzję, pewnie ta decyzja podjęta zostanie wcześniej, co będzie się działo dalej. Myślę, że tutaj trudno jest w tej chwili rysować scenariusze, co będzie działo się po 17 stycznia, bo tej odpowiedzi udzielimy państwu na początku roku" - powiedział też Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Arktyczny lód umiera, stężenie CO2 jest rekordowe. Klimat wszedł do wielkiej polityki. "Tabelka w excelu przekonuje"