Nowy szczep koronawirusa. Boris Johnson zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego

Boris Johnson zwołał na poniedziałek posiedzenie sztabu kryzysowego - poinformowała rzeczniczka brytyjskiego rządu. Głównym tematem spotkania będzie eksport i import towarów po ogłoszeniu nowych restrykcji sanitarnych.

W sobotę Boris Johnson poinformował, że w Wielkiej Brytanii występuje nowa odmiana koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa niż dotychczasowa. W niedzielę odnotowano najwyższą liczbie zakażeń od początku epidemii w Wielkiej Brytanii - 35 928 osób zachorowało na koronawirusa. W związku z tym ogłoszono nowy poziom restrykcji sanitarnych - chodzi między innymi o ograniczenia w przemieszczaniu się i zmniejszenie transmisji wirusa. I tak np. mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętym koronawirusem nie mogą wychodzić z domu bez ważnego powodu, sklepy pozostają zamknięte. Święta można spędzać z osobami z maksymalnie trzech różnych gospodarstw domowych.

Boris Johnson na poniedziałek zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, aby omówić nową strategię walki z pandemią. Podczas posiedzenia rządzący omówią nowe zasady podróży międzynarodowych oraz przepływu towarów. 

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty

Eurotunel i port Dover zamknięte

Od niedzieli port Dover (w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii) został zamknięty, uniemożliwiając podróże do i z Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja przekazała, że od niedzieli przez 48 godzin zakazuje wjazdu na swój teren przewoźnikom towarowym z Wysp.

Polska, Niemcy, Irlandia, Belgia, Turcja i Kanada zawiesiły loty z Wielką Brytanią z powodu nowej odmiany koronawirusa. Przez Eurotunel nie przejeżdżają już pociągi do Francji i Belgii. Jak przekazuje rząd Wielkiej Brytanii, nowa odmiana wirusa rozprzestrzeniła się głównie w Londynie i południowo-wschodniej Anglii.

Loty z Wielkiej Brytanii zawieszone

Rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller poinformował na Twitterze w niedzielę wieczorem, że loty z Wielkiej Brytanii będą czasowo zawieszone..

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa

- napisał Piotr Müller.

Więcej o: