Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin: Szykujemy pilną pomoc dla górskich regionów

Jarosław Gowin zapowiedział, że trwają już prace nad planem wsparcia dla gmin górskich i subregionów turystycznych, które zostały poszkodowane w związku z obostrzeniami wprowadzonymi na czas przerwy świątecznej i ferii zimowych. Pomoc ma wynieść setki milionów złotych.

Minister rozwoju, pracy i technologii w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówił o wprowadzonych przez rząd obostrzeniach. Jarosław Gowin obiecał plan wsparcia dla subregionów turystycznych, które zostały dotknięte restrykcjami covidowymi. Jak czytamy w dzienniku, na pomoc może być przeznaczone setki milionów złotych.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

Jarosław Gowin zapowiada nowy plan pomocy dla gmin i subregionów turystycznych

- Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki i Sudety. W Krajowym Planie Odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe itp. W świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać, aż pojawią się fundusze unijne. Przygotowujemy pilną pomoc ze środków krajowych. Trafi ona do samorządów - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Badanie próbek testów na obecność koronawirusaNiedzielski: Testy dla każdego, kto ostatnio wrócił z Wielkiej Brytanii

Dalej minister rozwoju wyjaśnił, że z budżetu państwa mają być pokryte inwestycje gminne lub powiatowe. Dzięki temu samorządy będą mogły zaoszczędzić środki i przesunąć je na pomoc dla przedsiębiorców. Jarosław Gowin dodał, że jest to ważna zmiana, ponieważ z perspektywy ministerstwa nie da się "wychwycić" wszystkich przypadków, które będą potrzebowały pomocy. Ma to być jednak o wiele łatwiejsze z perspektywy wójta, burmistrza czy starosty. - Im więcej władzy w samorządach, tym sprawniej funkcjonuje państwo - dodał.

Jarosław Gowin został zapytany też o to, jak wysokie będą środki pomocy dla gmin i regionów turystycznych. Polityk oszacował, że na pewno będą szły w setki milionów złotych. - W skali całej turystyki pomoc sięga już kwot wielomiliardowych. Z samej pierwszej tarczy firmy turystyczne otrzymały cztery-pięć mld zł - dodał. Wicepremier uważa też, że najprostszym rozwiązaniem byłoby powiększenie puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o pieniądze dla gmin turystycznych, by nie tworzyć nowego programu pomocowego.

Samolot. Zdjęcie ilustracyjneKolejne kraje zakazują lotów z Wielkiej Brytanii, przez nowy wariant koronawirusa

W nowym roku rząd Zjednoczonej Prawicy ma ustalić dalszy plan działania dla gospodarki, także w sprawie ewentualnych programów inwestycyjnych, które będą skierowane do najbardziej perspektywicznych sektorów z polskim kapitałem. Jarosław Gowin zapowiedział też nowe rozwiązania dla branży gastronomicznej.

Więcej o: