Dziennikarze pytali, rząd nagle zmienia zdanie. "Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte"

Kasyna to jedna z nielicznych branż, która opiera się coraz silniejszym restrykcjom nakładanym przez rząd na przedsiębiorców. W rozporządzeniu opublikowanym 21 grudnia, które jest podstawą wprowadzenia dalszych ograniczeń, słowa o kasynach nie ma. Ale wkrótce ma się to zmienić - deklaruje wiceminister spraw wewnętrznych.

Kasyna to jedna z nielicznych branż, które pomimo coraz silniejszych obostrzeń pozostają otwarte. Ich działalność po krótkiej przerwie przywrócono w maju, nie zostały dotknięte obostrzeniami podczas jesiennego lockdownu. Restauracje, siłownie, baseny pozostają jednak zamknięte. Po świętach, aż do 17 stycznia, praktycznie zamknięte zostaną też hotele. Tymczasem kasyna, wedle dziś obowiązujących przepisów, mogą działać bez przeszkód.

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki: Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem

Rząd zmienia decyzję. Kasyna będą zamknięte

Do kwestii tej odniósł się Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. "Temat poruszony na posiedzeniu rządu. Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte" - napisał.

Kwestię kasyn poruszył w rozmowie z Michałem Dworczykiem, szefem KPRM, Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. Dlaczego kasyna wciąż są otwarte? - pytał Piasecki. - Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - przyznał szef KPRM. Szybko dodał jednak: Najwyraźniej - jedynie tak mogę sobie to wytłumaczyć - zdefiniowano, że nie dochodzi tam do zbyt wielu zakażeń - powiedział Dworczyk. Zaznaczył, że tego typu decyzje podejmowane są na podstawie rekomendacji.

Blogerka o braku zakażeń w kasynach: Zapewne istnieją na ten temat poważne badania

O kwestię otwarcia kasyn pytała też Kataryna, znana dziennikarka i blogerka polityczna. "Skoro minister Dworczyk twierdzi, że kasyna oszczędzili, bo im wyszło, że tam jest mało zakażeń, to zapewne istnieją na ten temat poważne badania i analizy, na podstawie których, po porównaniu np. muzeów i kasyn, otwarte zostawili tylko te drugie. Musi być ślad w papierach po decyzji" - zapytała na Twitterze.

Jest nowe rozporządzenie. Jakie obiekty będą zamknięte? Do kiedy?

W poniedziałek 28 grudnia zaczną obowiązywać nowe restrykcje dotyczące działalności poszczególnych branż. Kasyna, wedle dokumentu opublikowanego 21 grudnia, wciąż mogą działać. Zamknięte pozostaną natomiast dyskoteki, kluby noce, baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness i wszelka działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Obiekty sportowe będą mogły obsługiwać wyłącznie zawodowych sportowców.

Niedostępne dla klientów pozostaną też hotele i inne miejsca noclegowe. Działalność będą mogły prowadzić jedynie hotele robotnicze oraz hotele dla pracowników. Noclegi będą dostępne także dla osób wykonujących zawód medyczny.

Czytaj też: Godzina policyjna - tylko z tego powodu możesz wyjść z domu w sylwestra

Restauracje, kawiarnie i bary wciąż będą musiały być zamknięte - jedyną formą działalności jest sprzedaż żywności na wynos lub dowóz. Zamknięte pozostają puby.

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński. Gdzie są pieniądze z 1 proc. podatku? Posłowie chcą wyjaśnień od Morawieckiego

Zobacz wideo „Cel redukcji emisji CO2 sam się nie wykona. Potrzeba olbrzymich inwestycji”
Więcej o: