Premier: Nie da się uruchomić gospodarki bez masowej akcji szczepień. "Patriotyczny obowiązek"

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że bez masowego programu szczepień powrót do gospodarczej normalności nie będzie możliwy. "Los gospodarczy Polski, nasza przyszłość, przyszłość następnych pokoleń jest uzależniona od tego, czy pokonamy koronawirusa" - stwierdził premier.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską" odniósł się do kwestii wprowadzanych obostrzeń oraz planowanych szczepień przeciwko COVID-19. Poruszył też inne kwestie takie jak mechanizm wiązania dotacji unijnych z praworządnością.

Szczepienia na koronawirusa - czy są obowiązkowe? Czy będą kary za odmowę szczepienia? Szczepienia na koronawirusa - czy będą kary za odmowę szczepienia?

Morawiecki: Widzimy, że szczepionka działa

Zdaniem premiera Morawieckiego masowe szczepienia są jedynym sposobem, by wyjść z zapaści gospodarczej. "Los gospodarczy Polski, nasza przyszłość, przyszłość następnych pokoleń jest uzależniona od tego, czy pokonamy koronawirusa czy nie. I jak szybko" - stwierdził Morawiecki. "Widzimy, że szczepionka działa. A nie da się przerwać łańcucha zakażeń, uruchomić gospodarki bez masowej akcji szczepień" - dodał. Stwierdził też, że "szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem"

Szef rządu zapewnił też, że zrobił wszystko, co możliwe, by pomóc przedsiębiorcom. "Podczas pandemii w sposób szczególny cierpią sektory usługowe i do nich kierujemy pomoc. Robiliśmy natomiast wszystko, by nie wyhamować produkcji przemysłowej. A jej wzrost, właśnie w szczycie pandemii i kryzysu, świadczy o sile polskiej gospodarki" - stwierdził.

Kiedy rozpoczną się szczepienia w Polsce? Premier Morawiecki zdradza szczegóły

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił też, kiedy szczepienia w Polsce mogą się rozpocząć. "Szczepienia na szeroką skalę rozpoczną się zapewne na przełomie stycznia i lutego" - zapowiedział. Dodał, że jeżeli do tego czasu wzrost epidemii nabierze niekorzystnego dla nas tempa, to "będziemy mieli poważny problem".

Czytaj też: KE dopuściła na unijny rynek szczepionki firmy Pfizer i BionTech. Wkrótce będą dostępne

"Bez szczepień nie zakończymy pandemii, nie powrócimy do normalnego życia, nie uchronimy tysięcy ludzi przed śmiercią i znacznie większej grupy przed ciężką chorobą i jej długofalowymi następstwami" - stwierdził szef rządu.

Pierwsze szczepienia rozpoczną się jednak wcześniej. - Jeżeli w poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionkę firmy Pfizer, to wszystko wskazuje, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie pierwsze blisko 10 tys. dawek szczepionki. 27 grudnia zaszczepionych zostanie pierwszych 10 tys. osób - podkreślił w RMF FM szef KPRM, Michał Dworczyk.

Dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli dla dzieci zaszczepionych na COVID-19 Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 może być kryterium rekrutacji do przedszkola

Czytaj też:

Gdzie są pieniądze z 1 proc. podatku? Posłowie chcą wyjaśnień od premiera Morawieckiego

Szczepionka dopuszczona. Wkrótce będzie dostępna w UE

W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała o ostatecznym zatwierdzeniu i dopuszczeniu do obrotu rynku UE szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Wcześniej zielone światło dla ich autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.

Umowa z amerykańsko-unijną firmą, wynegocjowana przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich, przewiduje w sumie dostawy 300 milionów dawek szczepionek.

Więcej o: