Finlandia namawiała do przeprowadzki na próbę. Zgłosiły się tłumy chętnych

Finlandia szuka sposobów, aby zachęcić przybyszów z zagranicy do zamieszkania w kraju, choć chodzi o konkretną branżę. W ramach specjalnego programu pracownicy sektora technologicznego oraz ich rodziny mają 90 dni, aby sprawdzić, czy chcą tam mieszkać na stałe.

Mimo wysokiej stopy życia oraz dobrych zarobków, Finlandia nie należy do grona krajów będących najbardziej popularnymi kierunkami migracyjnymi. W przyszłości może odbić się to negatywnie na dalszym rozwoju kraju, gdyż istnieje ryzyko niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Fiński rząd w oryginalny sposób postanowił walczyć z niekorzystnym trendem. 

Finlandia szuka imigrantów. Masz 90 dni, aby sprawdzić, czy chcesz tam mieszkać na stałe 

Jak podaje "The Guardian", Finowie wprowadzili specjalny program, który ma zachęcić obcokrajowców do życia w tym kraju. Zagraniczni pracownicy branży technologicznej oraz ich rodziny mają możliwość przeniesienia się tam na 90 dni w celu sprawdzenia, czy chcą pozostać tam na stałe. 

Napis we wnętrzu B-52 'Wise Guy' Amerykanie wracają ze zmarłych 60-letni bombowiec B-52

Pierwszy etap programu został zakończony. Wybrani kandydaci otrzymają niezbędne dokumenty, zakwaterowanie, zapewnione zostaną także szkoły oraz przedszkola dla dzieci, a także miejsca do pracy zdalnej. Zainteresowane osoby uzyskają również pomoc w otrzymaniu pozwolenia na stały pobyt.

Finlandia potrzebuje pracowników technologicznych. Chętni Amerykanie i Kanadyjczycy 

W ciągu miesiąca złożono 5300 wniosków. Największym zainteresowaniem program cieszył się wśród Amerykanów i Kanadyjczyków, którzy stanowili 30 proc. wnioskujących. Większość kandydatów ma rodziny i chce pracować zdalnie dla swoich obecnych pracodawców, przynajmniej początkowo. Ponad 800 to przedsiębiorcy chcący założyć startupy, 60 - inwestorzy, natomiast reszta szuka pracy w Finlandii

Czterodniowy tydzień pracy Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. "To nieuniknione, choć Polska nie jest jeszcze gotowa"

- To była świetna kampania promująca Finlandię. Niezbędne jest praktyczne podejście. Tutejszy sektor technologiczny naprawdę kwitnie - według szacunków, w 2021 roku powinno powstać 50 000 nowych miejsc pracy. Potrzebujemy talentów - powiedział, cytowany przez brytyjski dziennik, Joonas Halla z Business Finland.

Więcej o: