Boris Johnson ogłosił pełny lockdown w Anglii. "Musimy działać razem"

Boris Johnson wprowadza pełny lockdown w Anglii. Oznacza to m.in. zamknięcie szkół. Mieszkańcy nie będą mogli opuszczać swoich domów, jeśli nie będzie to konieczne.

Lockdown zacznie obowiązywać we wtorek. Powodem jest nagły przyrost przypadków zakażeń w ostatnich dniach. - Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy działać razem - powiedział. - Powinniśmy ponownie zostać w domu, chronić NHS (brytyjski system ochrony zdrowia - red.) i ratować życie - powiedział Boris Johnson w telewizyjnym oświadczeniu. Ostrzegł przed możliwością załamania się brytyjskiej służby zdrowia. Jak przyznał "szpitale są teraz pod większą presją, niż kiedykolwiek wcześniej podczas pandemii ". 

Boris Johnson ogłosił lockdown w Anglii

Zgodnie z obowiązującymi od wtorku obostrzeniami, Anglicy będą mogli wychodzić z domu tylko w razie konieczności - gdy muszą pójść do pracy, zająć się osobami wymagającymi opieki, zrobić zakupy lub wykonać ćwiczenia na zewnątrz. 

Zdaniem premiera Johnsona, jest jednak realne, że w połowie przyszłego miesiąca program szczepień, który od dziś wykorzystuje już dwa produkty, sprawi, iż ludzie najbardziej narażeni na zakażenie uzyskają ochronę. W kilka tygodni później może to z kolei pozwolić na stopniowe uchylanie obostrzeń. 

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?

Na Wyspach szczepi się nie tylko produktem firm Pfizer/BioNTech, ale także preparatem stworzonym przez AstraZenecę i uniwersytet w Oksfordzie.

Już wcześniej 80 proc. mieszkańców Anglii znajdowało się w strefie czwartej, gdzie panowały najostrzejsze regulacje. Teraz dołączą do nich pozostali, a w dodatku dla wszystkich zasady zostaną zaostrzone. Dotychczasowe środki nie działały. Epidemia na Wyspach przyspiesza za sprawą wykrytych dwóch nowych wariantów wirusa. Jednym z ognisk jest Londyn.

Lockdown wprowadzi też Szkocja. Obejmie on główną część kraju, a wyjątkiem będą szkockie wyspy.

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: