E-skierowanie wchodzi w życie. Rewolucyjna zmiana dla pacjentów i lekarzy

To koniec ery tradycyjnych skierowań. Od 8 stycznia 2021 roku obowiązują one tylko w formie elektronicznej. Wyjaśniamy, co zmieni się dla pacjentów i lekarzy wraz z wprowadzeniem e-skierowań.

Cyfrowa rewolucja w NFZ trwa. W ubiegłym roku wprowadzono e-recepty. Kolejną ważną zmianą jest teraz zastąpienie tradycyjnych skierowań ich elektronicznymi odpowiednikami. 

Zobacz wideo Były szef NFZ ocenia polską walkę z koronawirusem

E-skierowanie wchodzi w życie. Co się zmieni? 

Według planu rządu e-skierowania mają w znacznym stopniu zmniejszyć kolejki, gdyż wraz z ich wprowadzeniem znika możliwość rejestrowania się do tego samego specjalisty w kilku przychodniach w jednym momencie. Dodatkowo mają ułatwić życie pacjentom, którzy nie będą musieli wybrać się do przychodni w innym mieście w celu załatwieniu formalności związanych z umówieniem się na wizytę. Cyfryzacja tego procesu ma także pomóc lekarzom, którzy będą mieli dostęp do historii wizyt pacjentów. 

Cykl 'Wspieramy was'MZ w związku z COVID zmieniło prawo dot. rezydentów, które objęły pięciu lekarzy

E-skierowanie. W jaki sposób będzie można rejestrować się na wizytę? Co z seniorami? 

Proces wystawienia e-skierowania jest analogiczny, jak w przypadku wypisywania elektronicznej recepty. Za wystawienie w system informatycznym odpowiedzialni są lekarze. Po zatwierdzeniu pacjent otrzymuje SMS-em na wskazany numer telefonu czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje podczas rejestracji. W przypadku seniorów dostępna jest możliwość wydruku informacyjnego. 

SzczepienieAfera szczepionkowa. Ustalenia 'Rzeczpospolitej' rzucają nowe światło

Przypominamy, że aby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i w ustawieniach wpisać odpowiednie dane.

Czy e-skierowania obowiązują w przypadku wszystkich świadczeń? 

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, e-skierowanie wystawione jest na następujące świadczenia: 

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii,
  • leczenie szpitalne,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ,
  • rezonans magnetyczny,
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • badanie echokardiograficzne płodu.

Elektroniczne skierowania wciąż nie obowiązują w przypadku leczeń w sanatorium, programów lekowych, rehabilitacji czy do szpitala psychiatrycznego.

Więcej o: