Cyfrowa rewolucja w NFZ trwa. W ubiegłym roku wprowadzono e-recepty. Kolejną ważną zmianą jest teraz zastąpienie tradycyjnych skierowań ich elektronicznymi odpowiednikami.
Według planu rządu e-skierowania mają w znacznym stopniu zmniejszyć kolejki, gdyż wraz z ich wprowadzeniem znika możliwość rejestrowania się do tego samego specjalisty w kilku przychodniach w jednym momencie. Dodatkowo mają ułatwić życie pacjentom, którzy nie będą musieli wybrać się do przychodni w innym mieście w celu załatwieniu formalności związanych z umówieniem się na wizytę. Cyfryzacja tego procesu ma także pomóc lekarzom, którzy będą mieli dostęp do historii wizyt pacjentów.
Proces wystawienia e-skierowania jest analogiczny, jak w przypadku wypisywania elektronicznej recepty. Za wystawienie w system informatycznym odpowiedzialni są lekarze. Po zatwierdzeniu pacjent otrzymuje SMS-em na wskazany numer telefonu czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje podczas rejestracji. W przypadku seniorów dostępna jest możliwość wydruku informacyjnego.
Przypominamy, że aby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i w ustawieniach wpisać odpowiednie dane.
Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, e-skierowanie wystawione jest na następujące świadczenia:
Elektroniczne skierowania wciąż nie obowiązują w przypadku leczeń w sanatorium, programów lekowych, rehabilitacji czy do szpitala psychiatrycznego.