NBP może dodać do budżetu kilka razy więcej niż przewidywano. Bank zgromadził rekordowe rezerwy

Narodowy Bank Polski podał wysokość zgromadzonych rezerw. Ponad 154 mld dolarów, to rekordowy wynik. Analitycy PKO BP na podstawie tego szacują, że do budżetu z NBP wpłynie znacznie większa kwota, niż przewidywano przed rokiem.

W czwartek 7 stycznia Narodowy Bank Polski podał, że zgromadził rekordowo wysokie rezerwy. Łącznie aktywa rezerwowe warte są w dolarach 154,2 mld. To daje 125,6 mld euro, co także jest najwyższy wynikiem w historii. W samy grudniu wartość rezerw wzrosła o 9,8 mld dolarów i 5,1 mld wyrażone w euro. Liczby te pozwalają wnioskować na temat wpływów do budżetu, jakie przekaże NBP.

Zobacz wideo Wiceprezes PiS trafił do zarządu NBP. Komentuje Zbigniew Girzyński

NBP przekaże do budżetu znacznie więcej niż zakładano

Narodowy Bank Polski 95 proc. swojego zysku oddaje do budżetu. W ustawie budżetowej na 2021 rok Ministerstwo Finansów przyjęło założenie, że przychody budżetu z NBP wyniosą 1,3 mld zł, przypomina branżowy portal wnp.pl. Rekordowo wysokie rezerwy sprawiają jednak, że analitycy przewidują, że wkład NBP do budżetu będzie kilkukrotnie większy niż się spodziewano. 

Wartość aktywów rezerwowych NBP na koniec 2020 r. wzrosła o 92,1 mld zł rok do roku, co jest historycznie spójne z transferem zysku NBP do budżetu państwa w wysokości 8-10 mld zł

- prognozują analitycy banku PKO BP w piątkowym Dzienniku Ekonomicznym. I dodają, że "Dane o rezerwach walutowych NBP wpisują się w optymistyczny obraz wykonania budżetu państwa w 2021 r. (głównie dzięki oczekiwanym lepszym wynikom po stronie dochodowej w związku z konserwatywnymi założeniami kluczowych parametrów makro przyjętymi przy konstrukcji budżetu)". 

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński "To przestaje być zabawne". Ekonomiści reagują na sugestie NBP

Dlaczego NBP ma rekordowo wysokie rezerwy?

Jak tłumaczy wnp.pl, zwiększanie rezerw związane jest ze słaby złotym. Część ekonomistów uważa, że właśnie zwiększenie rezerw było celem kilkukrotnych interwencji NBP w rynek walutowy. Kolejny czynnikiem, który wpłynął na stan rezerw, jest sytuacja na rynku złota. Kruszec ten znacząco zdrożał i w samym grudniu dodał do wartości rezerw 800 mln zł. Na potwierdzenie tych tez będzie jeszcze trzeba poczekać, gdyż wciąż nie podano danych struktur rezerw walutowych. 

Szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat 'tarczy finansowej' dla firm, 8 kwietnia 2020 r. Szef NBP jednoznacznie: Od połowy grudnia kupujemy waluty obce