Zakaz handlu. Kiedy są niedziele handlowe w 2021? Tylko siedem takich dni w tym roku

W 2021 roku zaplanowano siedem niedzieli handlowych. Większość z nich związana jest z ważnymi wydarzeniami z kalendarza. Kiedy w 2021 roku są niedziele handlowe?

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Przepisy w swojej pełnej formie weszły w życie jednak dopiero przed rokiem. Wraz z zaostrzaniem się prawa i zmniejszaniem liczby niedzieli handlowych, malało także poparcie dla reformy. Początkowo większość Polaków opowiadała się za przepisami, ale trend się zaczął odwracać. W sierpniu 2020 roku sytuacja była już zgoła odmienna i 51 proc. ankietowanych chciało zniesienia zakazu handlu w niedzielę. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Kiedy są niedziele handlowe w 2021 roku?

Podobnie jak przed rokiem, rząd zaplanował siedem niedzieli handlowych. W 2020 r. było ich ostatecznie osiem, ponieważ ze względu na pandemię i święta, zdecydowano się zezwolić na otwarcie sklepów 6 grudnia. 

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r.Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia. Czy restauracje i galerie handlowe będą otwarte?

Niedziele handlowe w większości zbiegają się z ważnymi świętami i wydarzeniami, które powodują wzmożony ruch w sklepach. Pierwsza z nich jednak z niczym się nie wiąże i będzie trzeba na nią poczekać jeszcze ponad dwa tygodnie, do 31 stycznia. Kolejna niedziela handlowa to dopiero 28 marca, tuż przed świętami wielkanocnymi. Zakupy w niedzielę, bez okazji zrobimy też 25 kwietnia, tydzień przed majówką. Kolejne daty związane są z zakończeniem i początkiem roku szkolnego i są to 27 czerwca oraz 29 sierpnia. Ostatnie dwie niedziel handlowe drugi rok z rzędu zaplanowano na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, czyli na 12 i 19 grudnia.

Niedziele handlowe w 2021 roku:

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Czy hotele i stoki narciarskie będą otwarte?Obostrzenia przedłużone do 31 stycznia. Co z działalnością hoteli i stoków narciarskich?

Rząd nie planuje znieść zakazu handlu w niedzielę

Ze strony branży handlowej pojawiają się ciągle naciski, by zakaz handlu w niedzielę uchylić do końca pandemii. W ten sposób miałoby się udać realnie zmniejszyć liczbę osób w sklepach. Rząd jednak nie ma w planach zawieszenia niedzieli niehandlowych. 

W styczniu życzyłbym sobie i Polakom maksymalnego ograniczenia mobilności, w tym również aktywności w handlu stacjonarnym, a to dlatego, że dzięki temu zmniejszymy liczbę zakażeń

- mówił premier Mateusz Morawiecki

Więcej o: