Rządowy plan wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie planowane jest na I kwartał 2021 roku.
Minister aktywów państwowych po przejęciu nadzoru m.in. nad spółkami prowadzącymi przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, zapoznał się z ich stanem. Spółki transportowe posiadają zróżnicowaną strukturą właścicielską oraz znajdują się różnej sytuacji ekonomicznej (stabilna sytuacja, trudna sytuacja, likwidacja etc.).
"W wyniku wstępnych analiz, określono, iż działalność tychże spółek możliwa jest tylko w ramach skonsolidowanego podmiotu. W celu dokładnej weryfikacji zasadności powyższej koncepcji wymagane jest sporządzenie pogłębionych analiz, biznesplanu, wycen oraz uzyskanie zgody UOKiK [Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów] na koncentrację" - czytamy w uzasadnieniu.
W związku z tym minister aktywów państwowych "rekomenduje przekazanie wykonywanie praw z akcji/udziałów Skarbu Państwa w wybranych spółkach prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej Polskim Kolejom Państwowym S.A., które posiadają odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne, którymi nie dysponuje urząd obsługujący ministra aktywów państwowych" - czytamy także.
Pod nadzór PKP trafią m.in. POLBUS-PKS, POLONUS oraz PKS Częstochowa i Zielona Góra.
W zakresie pozostałych spółek, m.in. prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, w których Skarb Państwa posiada nieznaczący udział oraz tych, które są nierentowne, w tym stoczni marynarki wojennej, MAP rekomenduje przekazanie wykonywania praw z akcji/udziałów Skarbu Państwa na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu.