Rząd z nowym planem wobec PKS-ów. PKP i Agencja Rozwoju Przemysłu przejmą nadzór

Rząd chce przekazać wykonywanie praw z akcji czy udziałów Skarbu Państwa w wybranych spółkach prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej Polskim Kolejom Państwowym, które "posiadają odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne".

Rządowy plan wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie planowane jest na I kwartał 2021 roku.  

Zobacz wideo Prof. Monika Stanny: "Transport publiczny musi pomagać ludziom w wydostaniu się z najgłębszych obszarów wiejskich"

Minister aktywów państwowych przekazał PKP i ARP nadzór nad PKS-ami

Minister aktywów państwowych po przejęciu nadzoru m.in. nad spółkami prowadzącymi przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, zapoznał się z ich stanem. Spółki transportowe posiadają zróżnicowaną strukturą właścicielską oraz znajdują się różnej sytuacji ekonomicznej (stabilna sytuacja, trudna sytuacja, likwidacja etc.).

"W wyniku wstępnych analiz, określono, iż działalność tychże spółek możliwa jest tylko w ramach skonsolidowanego podmiotu. W celu dokładnej weryfikacji zasadności powyższej koncepcji wymagane jest sporządzenie pogłębionych analiz, biznesplanu, wycen oraz uzyskanie zgody UOKiK [Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów] na koncentrację" - czytamy w uzasadnieniu.

PKS w rękach PKP i ARP. "PKP posiada odpowiednie know-how w zakresie transportu"

W związku z tym minister aktywów państwowych "rekomenduje przekazanie wykonywanie praw z akcji/udziałów Skarbu Państwa w wybranych spółkach prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej Polskim Kolejom Państwowym S.A., które posiadają odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne, którymi nie dysponuje urząd obsługujący ministra aktywów państwowych" - czytamy także.

Niemcy walczą z koronawirusem. Na zdjęciu Brama Brandenburska w Berlinie, 31 grudnia 2020 r.Niemcy. Nowe zasady ws. podróży. Podwójny test na koronawirusa i kwarantanna

Pod nadzór PKP trafią m.in. POLBUS-PKS, POLONUS oraz PKS Częstochowa i Zielona Góra. 

W zakresie pozostałych spółek, m.in. prowadzących przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, w których Skarb Państwa posiada nieznaczący udział oraz tych, które są nierentowne, w tym stoczni marynarki wojennej, MAP rekomenduje przekazanie wykonywania praw z akcji/udziałów Skarbu Państwa na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r.Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia. Czy restauracje i galerie handlowe będą otwarte?

Więcej o: