W części punktów szczepień już brak wolnych terminów. Prowadzili zapisy "na zeszyt"

Choć dopiero od północy z czwartku na piątek można rejestrować się na szczepienia oficjalnymi kanałami, to w niektórych punktach już nie ma wolnych terminów na ten tydzień. To dlatego, że prowadziły one nieformalne zapisy już wcześniej, np. dla swoich pacjentów. Jak przekonują, to usprawni cały proces.
Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?

Od piątku rządowa strona szczepimysie.pacjent.gov.pl przyjmuje już zgłoszenia od osób, które chciałyby złożyć deklarację w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19. Najstarsi seniorzy - mający 80 lat lub więcej - mogą już rejestrować się na szczepienia. 

Jednak jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna" niektóre punkty szczepień zaczęły zapisywać terminy wizyt jeszcze przed oficjalnym początkiem rejestracji pacjentów. To dlatego, że prowadziły one już wcześniej nieformalne zapisy "na zeszyt", a system pozwala wskazać część terminów jako "wewnętrzne". Na te można zapisywać swoich pacjentów w punkcie (np. jeżeli jest to jednocześnie poradnia), terminy "zewnętrzne" są otwarte dla innych. Jednak tak czy siak, będą to osoby w wieku 80+, bo tylko takie można rejestrować na szczepienia do 22 stycznia. 

W części punktów już brak wolnych terminów

W efekcie tego zdarzają się punkty, w których w piątek - w oficjalnym pierwszym dniu rejestracji - nie ma już wolnych terminów. Są też punkty - czytamy w "DGP" - gdzie rejestracja nie ruszy dziś, a dopiero w przyszłym tygodniu, ponieważ sami pracownicy (a więc grupa "0") jeszcze nie są zaszczepieni.  

Pracownicy jednego z punktów szczepień powiedzieli dziennikarzom, że przyjęli priorytet dla swoich pacjentów (odpowiednio dla grup wiekowych). Jak mówią, zadzwonili oni do swoich najstarszych pacjentów i zaplanowali z nimi szczepienia. Wszystkie terminy na pierwszy tydzień są już zajęte. To - przekonują - usprawnia organizację.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Grażyna Cholewińska-Szymańska w Gazeta.plGrażyna Cholewińska-Szymańska w Gazeta.pl Gazeta.pl

Więcej o: