Rządowa strona szczepimysie.pacjent.gov.pl przyjmuje już zgłoszenia od osób, które chciałyby złożyć deklarację w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19. Chętni, którzy chcą przyjąć długo wyczekiwany preparat, mogą to zrobić nie ruszając się z domu - wykorzystując konto w serwisie pacjent.gov.pl.
Rządowi eksperci podkreślają, że zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będzie możliwe w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla konkretnej grupy wiekowej. Wtedy na konto w serwisie pacjent.gov.pl zarejestrowani dostanę e-skierowanie.
Formularz, który trzeba wypełnić, jest prosty. Zawiera podstawowe informacje - imię, nazwisko, nr PESEL , adres e-mail, nr telefonu.
Formularz zgłoszenia chęci na szczepienie Gov.pl
Pomimo wielu prób niemal przez pierwszą godzinę wyświetlał się jedynie komunikat o przerwie technicznej.
"Przepraszamy, formularz zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest aktualnie niedostępny. Trwają prace serwisowe. Dostępność formularza zostanie wkrótce przywrócona" - ten napis pojawił się na naszej stronie dokładnie o godz. 00:01 w piątek 15 stycznia i ani razu nie pojawiła się inna informacja.
Można też łączyć się z numerem 989. Ten numer jednak nie działa u wszystkich operatorów, dlatego konieczne jest użycie pełne numeru 22 62 62 989.
Formularz służący do zgłaszania chęci szczepienia nie działa gov.pl
Konsultant NFZ, który nie zajmuje się rejestracją związaną ze sczepianiami, ale udziela innych porad, stwierdził, że strona jest najwyraźniej przeciążona.
Możliwe, że w ciągu najbliższych godzin strona będzie funkcjonować z problemami - wszystko zależy od obciążenia serwerów.
Czytaj też: Polska zrezygnowała z milionów szczepionek Moderny? Mogły trafić do Niemiec. Szef KPRM tłumaczy
Grupą, która od 15 stycznia będzie mogła rejestrować się na szczepienie, są najstarsi seniorzy - liczący co najmniej 80 lat. Dla osób, które ukończyły 70 lat zapisy na szczepienia ruszą 28 stycznia.
Seniorzy nie muszą oczywiście korzystać z internetu. Do ich dyspozycji jest całodobowa infolinia, za której pośrednictwem rejestrować mogą się sami zainteresowani jak i - w ich imieniu - bliscy.
Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer wysłana zostanie wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. "W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby" - zachęca rządowa strona.
***
Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.