Zgłoszenia na szczepienia już możliwe. Zaczęło się od przerwy technicznej, ale formularz działa

15 stycznia ruszyła strona szczepimysie.pacjent.gov.pl, która umożliwia złożenie deklaracji w sprawie szczepienia na COVID-19. Część osób mogła mieć jednak problem z dostępem do usługi - serwis mógł wyświetlać komunikat o przerwie technicznej.

Rządowa strona szczepimysie.pacjent.gov.pl przyjmuje już zgłoszenia od osób, które chciałyby złożyć deklarację w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19. Chętni, którzy chcą przyjąć długo wyczekiwany preparat, mogą to zrobić nie ruszając się z domu - wykorzystując konto w serwisie pacjent.gov.pl. 

Szczepionka przeciw COVID-19Zapisy na szczepienia na COVID-19 w Polsce. Jak się zarejestrować? [PORADNIK]

Rządowi eksperci podkreślają, że zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będzie możliwe w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla konkretnej grupy wiekowej. Wtedy na konto w serwisie pacjent.gov.pl zarejestrowani dostanę e-skierowanie.

Formularz, który trzeba wypełnić, jest prosty. Zawiera podstawowe informacje - imię, nazwisko, nr PESEL , adres e-mail, nr telefonu. 

Formularz zgłoszenia chęci na szczepienieFormularz zgłoszenia chęci na szczepienie Gov.pl

Strona działa? Zaczęło się od przerwy technicznej

Pomimo wielu prób niemal przez pierwszą godzinę wyświetlał się jedynie komunikat o przerwie technicznej.

"Przepraszamy, formularz zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest aktualnie niedostępny. Trwają prace serwisowe. Dostępność formularza zostanie wkrótce przywrócona" - ten napis pojawił się na naszej stronie dokładnie o godz. 00:01 w piątek 15 stycznia i ani razu nie pojawiła się inna informacja.

Można też łączyć się z numerem 989. Ten numer jednak nie działa u wszystkich operatorów, dlatego konieczne jest użycie pełne numeru 22 62 62 989. 

Formularz służący do zgłaszania chęci szczepienia nie działaFormularz służący do zgłaszania chęci szczepienia nie działa gov.pl

Konsultant NFZ, który nie zajmuje się rejestracją związaną ze sczepianiami, ale udziela innych porad, stwierdził, że strona jest najwyraźniej przeciążona. 

Możliwe, że w ciągu najbliższych godzin strona będzie funkcjonować z problemami - wszystko zależy od obciążenia serwerów. 

Czytaj też: Polska zrezygnowała z milionów szczepionek Moderny? Mogły trafić do Niemiec. Szef KPRM tłumaczy

Seniorzy mogą już rejestrować się na szczepienie. Rejestrować może rodzina

Grupą, która od 15 stycznia będzie mogła rejestrować się na szczepienie, są najstarsi seniorzy - liczący co najmniej 80 lat. Dla osób, które ukończyły 70 lat zapisy na szczepienia ruszą 28 stycznia. 

Seniorzy nie muszą oczywiście korzystać z internetu. Do ich dyspozycji jest całodobowa infolinia, za której pośrednictwem rejestrować mogą się sami zainteresowani jak i - w ich imieniu - bliscy.

Zobacz wideo Jak Emilewicz zareagowała, gdy spytaliśmy ją o obchodzących obostrzenia związane z hotelami i stokami narciarskimi? (Wypowiedż z 17.12)

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer wysłana zostanie wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. "W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby" - zachęca rządowa strona. 

.Trzecia fala koronawirusa w Europie. Dramatyczny wzrost liczby zakażeń w Irlandii

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

 

Więcej o: