Biden chce dać Amerykanom dodatkowe 1400 dolarów. Znamy szczegóły pakietu wartego 1,9 bln dolarów

Daniel Maikowski
W czwartek wieczorem prezydent Joe Biden przestawił szczegóły pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki o wartości niemal 2 bilionów dolarów. Jego realizacja będzie pierwszym ważnym testem dla nowego amerykańskiego przywódcy.

Większe jednorazowe zapomogi dla Amerykanów, wsparcie dla bezrobotnych, dodatkowe środki dla małych firm i zwiększone fundusze na szczepienia na COVID-19 - to najważniejsze założenia wartego 1,9 bln dolarów  programu "American Rescue Plan", przedstawione przez Joe Bidena.

Kryzys spowodowany ludzkim cierpienia jest tuż, tuż i nie ma czasu do stracenia Musimy działać i musimy działać już teraz

- powiedział amerykański prezydent-elekt podczas czwartkowego wystąpienia.

Zobacz wideo Kim jest Kamala Harris, nowa wiceprezydentka USA?

Kluczowym elementem "planu Bidena" są jednorazowe wypłaty tzw. czeków stymulacyjnych. Już w grudniu ub. roku Kongres zatwierdził wypłatę zapomóg w wysokości 600 dolarów dla najbardziej potrzebujących Amerykanów. Nowy prezydent chce podnieść tę kwotę o dodatkowe 1400 dol, co oznacza, że łączna wysokość czeków stymulacyjnych może sięgnąć 2 tys. dolarów.

Co ciekawe, o wypłatę zapomóg w takiej właśnie kwocie w grudniu ub. roku apelował Donald Trump. Wówczas do podniesienia ich wysokości jednak nie doszło, głównie za sprawą mających większość w Senacie republikanów. Teraz gdy Partia Demokratyczna zdobyła przewagę w obydwu izbach Kongresu, realizacja takiego postulatu wydaje się raczej niezagrożona.

Większe wsparcie dla osób bezrobotnych

Ogłoszony przez Joe Bidena plan zakłada również podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. W grudniu Kongres ustalił, że będzie on wynosił 300 dolarów tygodniowo, teraz zostanie on podniesiony do 400 dolarów. 25 mld dolarów ma trafić do osób, które nie mają środków na wynajem mieszkań, z kolei 5 mld dolarów zarezerwowano dla osób borykających się z opłatami za czynsz oraz media.

Kolejnym elementem wsparcia jest przedłużenie do końca września moratorium na eksmisje i zajęcie zadłużonych nieruchomości. Z tego tytułu władze stanowe i samorządy mają otrzymać 350 mld dolarów, z kolei 170 mld dolarów trafi do szkół oraz uczelni wyższych.

Biden chce podnieść wysokość bonów na żywność i zapewnić większe wsparcie w tym zakresie dla kobiet, niemowląt oraz dzieci. Rząd zamierza nawiązać współpracę z restauracjami, aby zapewnić żywność potrzebującym Amerykanom, jak również pracę dla zwolnionych pracowników tego sektora.

Ulgi podatkowe na każde dziecko mają wzrosnąć do 3 tysięcy dolarów lub do 3,6 tysięcy dolarów w przypadku dzieci poniżej 6 lat. Osoby bezdzietne będą mogły natomiast liczyć na roczną ulgę w wysokości maksymalnie 1,5 tys. dolarów.

Wiem, że to, co właśnie przedstawiłem, nie jest tanie, ale niezastosowanie się do tego będzie nas drogo kosztować [...]. - Wśród czołowych ekonomistów panuje konsensus, że po prostu nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie zrobić tego, co proponuję

– przekonywał Biden, prezentując kolejne punktu swojego planu.

20 mld dolarów na krajowy program szczepień

Plan Bidena zakłada również przeznaczenie 20 mld dolarów na krajowy program szczepień przeciw COVID-19, w tym uruchomienie lokalnych centrów sczepień w całym kraju i mobilnych jednostek w trudno dostępnych miejscach. Kolejne 50 mld dolarów to dodatkowe fundusze na zakup szybkich testów diagnostycznych oraz na wsparcie dla 100 tysięcy pracowników służby zdrowia.

Poparcie dla ogłoszonych przez Bidena postulatu wyrazili już przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, jak i przyszły lider senackiej większości Chuck Schumer.

Za sprawą pakietu ratunkowego przedstawionego dzisiaj przez prezydenta elekta, zmierza on szybko do zapewnienia pomocy i zaspokojenia potrzeb narodu amerykańskiego. Demokraci z Izby Reprezentantów i Senatu wyrażają wdzięczność i oczekują współpracy z prezydentem nad planem ratunkowym

- stwierdzili we wspólnie wydanym oświadczeniu.

"American Rescue Plan" trafi wkrótce od obrady Kongresu. Choć w wyniku ostatnich wyborów Partia Demokratyczna uzyskała większość w obydwu izbach, to jednak do przyjęcia programu niezbędne będzie uzyskanie co najmniej 10 głosów republikańskich senatorów.

Więcej o: