Pierwszy komiks Batmana sprzedany za 2,2 mln dol. Rekordowa suma za zeszyt z tym superbohaterem

Heritage Auction podało, że sprzedano pierwszy komiks, w którym wystąpił Batman za 2,2 mln. dol. To rekordowa kwota, za jaką kupiono komiks z tym superbohaterem i jedna z najwyższych jeśli chodzi o komiksy w ogóle.

Jeśli w dzieciństwie czytaliście komiksy albo zbieraliście karty, dwa razy zastanówcie się, czy chcecie wyrzucić coś ze swojej kolekcji. Niektóre przedmioty mogą być warte fortunę. W zeszłym roku pobito rekord kwoty, jaką zapłacono za kartę Pokemon - 195 tys. dolarów. Pokemony są z nami jednak dopiero 25 lat, znacznie więcej warte są wiec starsze wydania komiksów o amerykańskich superbohaterach. 

Zobacz wideo Szadkowska: Setki milionów ludzi głodują, ale jedzenie nigdy nie było tak tanie

Komiks z Batmanem sprzedany za 2,2 mln dolarów

Heritage Auction sprzedało na aukcji w Dallas w Teksasie pierwszy zeszyt poświęcony wyłącznie Batmanowi, tj. Batman #1. Kwota zakupu wyniosła 2,2 mln dolarów. Tym samym ustanowiono rekord wartości za komiks, w którym występuje słynny człowiek-nietoperz. Poprzedni rekord należał do albumu Detective Comics #27, sprzedanego w listopadzie ubiegłego roku za 1,5 mln dolarów. Był to pierwszy album, w którym pojawiła się postać Batmana.

Batman #1 wydano w 1940 roku, kosztował wtedy 10 centów, co po uwzględnieniu inflacji daje około 2 dolary, informuje Hollywood Reporter.  W 1979 roku sprzedany na tegorocznej aukcji egzemplarz zakupił Billy T. Gates. Wydał na ten cel 3 tys. dolarów (ok. 11 tys. do po uwzględnieniu inflacji), co wtedy było szokująco dużo kwotą, biorąc pod uwagę, że kolekcjonowanie komiksów nie było wtedy jeszcze tak popularne i intratne. Gates zmarł w 2019 roku, a jego majątek trafił do syna.  

Batman dołącza do klubu komiksów wartych ponad 2 mln dolarów

To nie jedyny komiks sprzedany za przeszło 2 mln dolary. Po raz pierwszy kwotę tę przekroczono w 2011 roku. Był to komiks skradziony Nicolasowi Cage'owi rok wcześniej i który udało się odzyskać po kilku miesiącach. Na Action Comics #1 - pierwszy zeszyt z udziałem Supermana - wydano wtedy 2,1 mln dol. Szacuje się, że na świecie jest około 100 tych komiksów. Kolejny takim sam album sprzedano w 2018 roku za 2,052 mln dol. Najdroższy komiks to także ten sam zeszyt- jego nabywca musiał za niego zapłacić w 2014 roku 3,2 mln dolarów. 

Więcej o: