Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w przypadku PIT za 2020 rok?

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego. Podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych, w tym ulgi na dziecko. Nie będą mogli z niej skorzystać jednak wszyscy rodzice i opiekunowie prawni, gdyż wciąż obowiązują progi dochodowe. Ile wynoszą?

Pierwszy kwartał każdego roku wiąże się z obowiązkiem złożenia zeznań podatkowych za minione 12 miesięcy. Należy zrobić to od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Jedną z najpopularniejszych ulg jest ulga na dziecko. Przypominamy, na jakich warunkach można z niej skorzystać. 

Ulga na dziecko. Komu przysługuje? Jaka jest jej wysokość?

Ulga na dziecko przysługuje podatnikom rozliczającym się poprzez formularze PIT-36 oraz PIT-37. Skorzystać z niej mogą  nie tylko rodzice, ale także opiekunowie prawni czy rodzice zastępczy. Kluczowe przy przyznaniu jest faktycznie sprawowanie opieki nad dzieckiem. Ulga przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko. Dodatkowo dostać ją mogą rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymujących dodatek pielęgnacyjny oraz dzieci poniżej 25. roku życie.

Victor OrbanWęgry. Victor Orban kopiuje rozwiązania PiS. Planuje zerowy PIT dla młodych

W porównaniu z ubiegłym rokiem nie zmieniła się również wysokość ulgi w zależności od tego, na które dziecko przysługuje. Stawki prezentują się następująco:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Zeznania podatkowe.PIT 2021. Czy można samemu rozliczyć podatki? Od kiedy?

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe dwa progi dochodowe

Ulgi mogą nie otrzymać osoby posiadające jedno dziecko. W ich przypadku kluczowy jest czynnik dochodowy. Ubiegające się o ulgę małżeństwo nie mogło w ubiegłym roku zarobić więcej niż 112 tys. zł (bez znaczenia, ile zarabiają poszczególni małżonkowie). Wobec osoby niebędącej w związku małżeńskim próg ten jest obniżony o 50 proc. do 56 tys. zł. Nie dotyczy to osób samotnie wychowujących dzieci. Dla nich próg to 112 tys. zł. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 60

Dodatkowo ustalonego progu dochodowego nie mogą przekroczyć dzieci. W tym przypadku wynosi 3089 zł rocznie, czyli równowartość kwoty wolnej od podatku

Więcej o: