Jaki jest majątek Joe Bidena? Dwa domy w stanie Delaware warte 4 mln dolarów to tylko jego część

W środę 20 stycznia Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego majątek wyceniono na 9 milionów dolarów - składają się na niego m.in. dwie posiadłości.

W środę 20 stycznia odbyło się zaprzysiężenie Joe Bidena na stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Związany z Partią Demokratyczną polityk zastąpił Donalda Trumpa. Biden jest 46. prezydentem tego kraju. 

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Joe Biden zaprzysiężony. Wiemy, ile wynosi jego majątek 

Według szacunków "Forbesa" podanych przez tvn24.pl majątek Bidena wyceniany jest na 9 milionów dolarów. Składają się na to dwa domy w Wilmington oraz Rehoboth Beach w stanie Delaware warte 4 miliony dolarów oraz drugie tyle ulokowane w gotówce i papierach wartościowych, a także milion dolarów w funduszu emerytalnym. 

Biden związany jest z polityką od lat, senatorem został w 1972 roku w wieku 30 lat. Później był wybierany do izby wyższej w latach 1978, 1984, 1990, 1996, 2002 i 2008, zawsze reprezentując Partię Demokratyczną. "Forbes" szacuje, że w latach 1998-2019 Biden wraz z małżonką zarobił 22,5 miliona dolarów. Tak dużą fortunę nie przyniosła mu jednak kariera polityczna, gdyż 3/4 tej kwoty zarobił od 2017 roku już po zakończeniu kadencji wiceprezydenta. 

W 2017 roku zarobki Bidenów wyniosły 11,1 mln dolarów. Pieniądze pochodziły z dwóch spółek CelticCapri i Giacoppa, które sfinansowały powstanie książek, w których spisane zostały wspomnienia małżeństwa Bidenów. W ostatnich latach nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zarabiał właśnie na tantiemach z książek oraz wystąpieniach publicznych. 

Joe Biden nowym prezydentem USA. Ile zarobi w czasie pięcioletniej kadencji? 

Pełniąc funkcję prezydenta USA, Joe Biden zarobi 400 tys. dolarów rocznie. Jako że jego kadencja będzie trwać przez pięć lat, to polityk będzie mógł liczyć na 2 mln dolarów. Takie zarobki obowiązują w Stanach Zjednoczonych od 2001 roku. Ponadto może on liczyć na dodatek reprezentacyjny w wysokości 50 tys. dolarów czy 100 tys. dolarów przeznaczone na podróże służbowe. 

Więcej o: