PGG z problemami. Przedstawiciel Solidarności: Środki na wypłaty zagwarantowane do marca, kwietnia

- Środki na wypłaty w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) są zagwarantowane do marca-kwietnia - uważa przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Polskie górnictwo zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. W 2020 roku straty PGG szacowane były na 2 mld zł. W 2021 roku planowane jest wyłączeń dwóch kopalń z eksploatacji, ale górnicy obawiają się, że przez obecne problemy finansowe PGG ten proces będzie przyspieszony 

PGG z problemami, ale środki na najbliższe wypłaty są 

W ubiegłym tygodniu Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80, stwierdził, że sytuacja kopalń jest bardzo zła, a PGG znajduje się na skraju bankructwa, pojawiły się także głosy, że spółka nie ma pieniędzy na wypłatę pensji oraz czternastek. 

Sytuacja w PGG jest bardzo płynna, są sygnały, że spółka ma środki na wypłaty do marca, kwietnia

- powiedział Dominik Kolorz dziennikarzom w Katowicach przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie umowy społecznej w górnictwie.

Zobacz wideo Rząd decyduje o losie górników. „Nie ma żadnej alternatywy dla tych ludzi”

PGG liczy na kolejną kroplówkę od PFR-u

Jego zdaniem, PFR prawdopodobnie czeka z wypłatą do chwili rozpoczęcia procesu notyfikacji przez Komisję Europejską umowy społecznej.

- PGG musi dostać jedną kroplówkę od PFR-u oraz drugą od energetyki, żeby przetrwać do chwili, jak będzie podpisana umowa społeczna i będzie subsydiowanie węgla przeznaczonego dla energetyki - stwierdził natomiast przedstawiciel Solidarności Bogusław Hutek - Jest gwarancja, że energetyka zapłaci za węgiel i odbierze zakontraktowane ilości - dodał także. Wpłaty i odbiory prowadzone są na bieżąco, a dalsze negocjacje trwają.

PGG podała pod koniec lipca 2020 roku, że wnioskuje o 1,75 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej zarządzanej przez PFR. PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 roku wydobycie w kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Więcej o: