Centra handlowe, siłownie i hotele otwarte od lutego? Minister podaje warunki. Decyzje lada dzień

Na początku nowego tygodnia mamy poznać kluczowe decyzje dla branż dotkniętych zamrożeniem gospodarki z powodu pandemii COVID-19. - Będziemy rekomendowali, aby centra handlowe i sprzedaż detaliczna zostały uruchomione w pierwszej kolejności - mówiła w środę w "Studiu Biznes" Olga Semeniuk. Co dalej z restauracjami, turystyką i branżą fitness? Posłuchaj fragmentu rozmowy z wiceminister rozwoju, pracy i technologii z programu, którego gospodarzem jest Łukasz Kijek.
Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?

Kilka dni temu wicepremier Mateusz Morawiecki informował, że w lutym mogą wejść w życie nowe protokoły sanitarne, które pozwolą na funkcjonowanie w pandemii najbardziej poszkodowanym branżom. O zaawansowanych pracach nad nowymi obostrzeniami sanitarnymi mówiła także w "Studiu Biznes" Olga Semeniuk. Wiceminister pracy, rozwoju i technologii potwierdziła w ostatnią środę w Gazeta.pl, że już odbyły się w tej sprawie konsultacje z branżą handlową, a kluczowe decyzje na temat przedłużenia, lub poluzowania lockdownu mają zapaść na początku nowego tygodnia. Przedstawiciele rządu podkreślają, że kluczowe w podjęciu decyzji mają być przede wszystkim najnowsze informacje z ministerstwa zdrowia o stanie epidemii w Polsce.  Posłuchaj fragmentu rozmowy ze Studia Biznes. Najnowszy odcinek programu znajdziesz pod tym linkiem.

Przedsiębiorcy czekają na kluczowe decyzje rządu dotyczące lockdownu

W połowie stycznia rząd informował o przedłużenie obowiązujących obostrzeń co najmniej do 31 stycznia br. Do tego czas zamknięte będą centra handlowe, hotele, restauracje (sprzedaż tylko na wynos) oraz kluby fitness i siłownie.  - Chciałbym, aby te branże były otwarte jak najszybciej. W ciągu najbliższych 10 dni będziemy chcieli opracować z tymi branżami protokoły funkcjonowania w pandemii. W lutym - ale trudno mi powiedzieć, od którego lutego - będziemy chcieli te protokoły wdrażać w życie - mówił pięć dni temu Mateusz Morawiecki, zaznaczając, że ich ponowne otwarcie jest zależne od sytuacji epidemicznej w kraju, która wciąż jest bardzo trudna. - Jeśli nastąpi jednak wzrost zakażeń i zgonów, to będziemy musieli te plany zweryfikować  - dodał. 

Więcej o: