Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi

Emerytury są podnoszone, pensja minimalna rośnie, a co z najważniejszym świadczeniem socjalnym? Czy 500 Plus zmieni się w 600 Plus? Na to pytanie odpowiedziała Marlena Maląg, minister rodziny.

Wnioski na świadczenie 500 Plus składać będzie można online już od 1 lutego. To dobry moment, by spytać przedstawicieli rządu, czy świadczenie zamierza podnosić - w końcu z uwagi na inflację, wzrost cen towarów i usług "wartość" dodatku jest dziś realnie nieco niższa niż w 2016 roku, kiedy go wprowadzano.

Czy 500 plus zmieni się w 600 plus? Jest odpowiedź przedstawicielki rządu

Wątpliwości w tym zakresie rozwiała w rozmowie z "Super Expressem" Marlena Maląg, minister rodziny. "Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego" - stwierdziła. Oceniła jednocześnie, że 500 plus jest "największym programem społecznym po transformacji ustrojowej".

Zdaniem przedstawicielki rządu 500 zł na każde dziecko można uznać za wydatną pomoc. "Rodziny stały się zamożniejsze, pojawiły się lepsze perspektywy ich rozwoju. Program zagwarantował lepsze warunki zakładania rodzin i wychowania dzieci i dlatego jest uznawany za jeden z najlepszych sposobów wspierania rodzin niemal we wszystkich grupach społecznych" - stwierdziła. 

Zobacz wideo "Szczepienia dwóch prędkości" konieczne dla uzyskania odporności zbiorowej?

Ile warte jest 500 plus? Spory "spadek" wartości świadczenia

Pytanie o realną wartość świadczenia jest zasadne, bo polska gospodarka od kilku lat zmaga się z inflacją. I to ona, jak wyliczał już przed rokiem Mikołaj Fidziński, jest głównym powodem "strat" w realnym wymiarze świadczenia.

Biorąc pod uwagę wzrost cen 500 plus daje bowiem 464 zł "zysku", a jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie wzrost cen żywności to z 500 plus robi się już zaledwie 438 plus. 

Rząd jest świadom realnego spadku najważniejszego państwowego świadczenia, dlatego dyskusja o jego podniesieniu trwa od dawna. - Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym - stwierdził w zeszłym roku Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny komentując możliwość podniesienia świadczenia

500 Plus z ważną zmianą. Wniosek trzeba złożyć jeszcze raz

Osoby, które chcą otrzymać 500 Plus, będą musiały wkrótce złożyć nowy wniosek w sprawie świadczenia. Tym razem przyznawane będzie ono na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja następnego roku. Ponadto zmieniły się terminy składnia wniosków o 500 plus.

Wniosek o środki złożyć będzie można za pośrednictwem portalu emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal ZUS od 1 lutego. Droga papierowa do składania wniosku otwarta zostanie w kwietniu. 

Czytaj też: Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?

Więcej o: