Po wybuchu epidemii COVID-19 polscy pracodawcy mieli powody do obaw. Pracownicy z Ukrainy zaczęli bowiem - z uwagi na utratę pracy lub w obawie o przyszłość - masowo wyjeżdżać z Polski. Najczarniejsze scenariusze się jednak nie sprawdziły. Gdy okazało się, że pandemia potrwa dłużej, pracownicy zza wschodniej granicy zadeklarowali chęć powrotu do Polski. ZUS wyliczył, że tylko w lipcu przybyło 22 tys. pracowników zza granicy. Pod koniec sierpnia w ZUS-ie było zarejestrowanych 658,2 tys. cudzoziemców - o 30 tys. więcej niż w lipcu.
Z raportu opracowanego przez Grupę Impel między sierpniem a wrześniem 2020. Wyniki wskazują, że 67 proc. Ukraińców jest zadowolonych z życia w Polsce. Ten odsetek mógłby być wyższy, ponieważ 53 proc. ankietowanych odczuwa pogorszenie zadowolenia z powodu pandemii. 41 proc. chce zostać na stałe.
Czytaj też: TVP i Polskie Radio dostaną prawie 2 mld zł rekompensaty. Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok
Eksperci podkreślają, że czasy, w których Ukraińcy traktowali pobyt w Polsce tylko i wyłącznie jako pracę tymczasową lub sezonową, dawno się skończyły.
- Systematycznie powiększa się grupa osób planujących zostać w naszym kraju na stałe. Chcą rozwijać tu zarówno swoje życie zawodowe, jak i prywatne, ponieważ odpowiada im standard życia w Polsce i podobieństwo kultur naszych krajów. Duże znaczenie ma również bliskość ojczyzny oraz dostępność wielu połączeń komunikacyjnych pomiędzy Polską a Ukrainą. To dobre informacje dla naszej gospodarki, szczególnie przemysłu, który potrzebuje pracowników z Ukrainy, odpowiednio przeszkolonych i przygotowanych do pracy, zmotywowanych jasno określoną ścieżką rozwoju oraz wynagrodzeniem uzależnionym od umiejętności i wydajności - twierdzi Małgorzata Orłowska, menedżer ds. legalizacji w Sanpro Synergy.
Badanie pokazało, że najczęściej Ukraińcy podejmują w Polsce pracę długoterminową - 54 proc. Co czwarty pracuje okresowo w ciągu roku, natomiast bardzo małym zainteresowaniem cieszy się samozatrudnienie (9 proc.) i praca dorywcza (6 proc.). Wśród dokumentów upoważniających obywateli Ukrainy do przebywania na terenie naszego kraju największą popularnością cieszy się karta pobytu (48 proc. odpowiedzi). W mniejszym stopniu wiza (31 proc.) i paszport biometryczny (21 proc.).
Według oficjalnych statystyk GUS w Polsce mieszka nawet 2 mln Ukraińców.