Od 1 lutego sklepy w galeriach otwarte. Restauracje, hotele, siłownie bez zmian. Koniec godzin dla seniorów

Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, jakie restrykcje będą obowiązywać od 1 lutego. Stwierdził, że obostrzenia nie mogą być znoszone na dużą skalę, bo sytuacja w Europie jest zła, a w Polsce obecne są mutacje wirusa.

Rząd ogłosił, jak będą wyglądać dalsze restrykcje związane z epidemią COVID-19 od 1 lutego 2021. Przedstawił też przyczyny podejmowanych decyzji oraz termin podjęcia kolejnych decyzji.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte

Restrykcje przedłużone do 14 lutego. Ale są wyjątki. Godziny dla seniorów przechodzą do przeszłości, sklepy w galeriach mogą działać

Zgodnie z oczekiwaniami i przeciekami obostrzenia częściowo zostaną zniesione. Działać będą mogły sklepy w galeriach handlowych. Ponadto otwarte będą galerie sztuki i muzea. 

Ważna zmiana dotyczy też możliwości robienia zakupów. Godziny dla seniorów zostaną bowiem zniesione od 1 lutego 2021 - nie będzie więc ograniczeń dla osób młodszych. 

Restauracje, siłownie, hotele nadal zamknięte

Reguły dotyczące zgromadzeń, hoteli, stoków, restauracji, zgromadzeń, sytuacji z przekraczaniem granic pozostają bez zmian. 

- Hotele zostają zamknięte. Mamy oczywiście pewne wyjątki związane z infrastrukturą, działaniem państwa. Stoki pozostają zamknięte, infrastruktura sportowa również - stwierdził Niedzielski. Oznacza to, że siłownie nie będą mogły działać.  

Szkoły będą działać bez zmian. Decyzje w połowie lutego

Minister zdrowia wyjaśnił też, że restrykcje dotyczące szkół zostają utrzymane w obecnej formie. - Najbliższa decyzja dotycząca edukacji zostanie podjęta 14 lutego - stwierdził szef resortu zdrowia. Wyjaśnił, że nauczyciele zostaną poddani badaniom. 

Obowiązywać będzie nadal dziesięciodniowa kwarantanna dla odbywających podróże zagraniczne, chyba że osoba podróżująca będzie dysponowała wynikiem testu. 

Sytuacja w Europie i mutacje wirusa ważniejsze niż spadek zachorowań. Niedzielski o epidemii

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej wyjaśnił, że podejmując decyzję, rząd wziął pod uwagę kilka czynników. - Sam wskaźnik zachorowań to jednak za mało - stwierdził. Przyznał, że co prawda liczba hospitalizacji spadła do 14 tys., a wskaźnik zakażeń w porównaniu z poprzednim tygodniem jest niższy o 10 proc., to ważna jest sytuacja w Europie.

- Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle Europy. Nie uwzględnienie tego elementu nie byłoby odpowiedzialne - stwierdził Niedzielski. 

Czytaj też: Szwecja wstrzymuje płatności za szczepionkę Pfizera. "To jest niedopuszczalne"

Więcej o: