Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dokument opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji w środę 27 stycznia.
"Celem projektu jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, oraz usprawnienie funkcjonowania ZUS w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek" - czytamy w jego uzasadnieniu.
Na mocy nowelizacji emerytury i renty mają być wypłacane w formie bezgotówkowej. W przypadku osób, które uzyskają je po 31 grudnia 2021 r., inna niż bezgotówkowa forma tych świadczeń będzie możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach. Co ważne, osoby, które uzyskały świadczenia wcześniej, będą mogły korzystać z dotychczasowej formy ich przekazywania, np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.
"Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji" - napisano w uzasadnieniu. Podkreślono również, że tak forma wypłaty świadczeń jest bezpieczniejsza w dobie pandemii koronawirusa.
W szczególnych przypadkach osoby, które uzyskają prawo do świadczenia po 31 stycznia 2021 r., za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń w wyjątkowych sytuacjach, jednak po uzyskaniu zgody ZUS.
"Powyższe rozwiązanie, które ma charakter wyjątku od wprowadzanej reguły, jest niezbędne, żeby zapewnić wypłatę świadczeń osobom uprawnionym, którzy ze względu na stan zdrowia lub sytuację osobistą, nie mogą korzystać z bezgotówkowej formy wypłaty świadczenia" - podano.