Nowa forma wypłaty emerytur i rent. Jest projekt rządu

Zgodnie z projektem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej emerytury i renty miałyby przybrać domyślnie formę bezgotówkową. Dokument trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dokument opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji w środę 27 stycznia. 

"Celem projektu jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, oraz usprawnienie funkcjonowania ZUS w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek" - czytamy w jego uzasadnieniu.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Rząd pracuje nad zmianami w umowach zlecenie od 2022 r. Wiceminiter zdradza szczegóły

Nowa forma wypłaty rent i emerytur

Na mocy nowelizacji emerytury i renty mają być wypłacane w formie bezgotówkowej. W przypadku osób, które uzyskają je po 31 grudnia 2021 r., inna niż bezgotówkowa forma tych świadczeń będzie możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach. Co ważne, osoby, które uzyskały świadczenia wcześniej, będą mogły korzystać z dotychczasowej formy ich przekazywania, np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

"Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji" - napisano w uzasadnieniu. Podkreślono również, że tak forma wypłaty świadczeń jest bezpieczniejsza w dobie pandemii koronawirusa. 

W szczególnych przypadkach osoby, które uzyskają prawo do świadczenia po 31 stycznia 2021 r., za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń w wyjątkowych sytuacjach, jednak po uzyskaniu zgody ZUS.

Adam Glapiński, prezes NBP.NBP chce by emerytury były wypłacane w formie dożywotniej renty

"Powyższe rozwiązanie, które ma charakter wyjątku od wprowadzanej reguły, jest niezbędne, żeby zapewnić wypłatę świadczeń osobom uprawnionym, którzy ze względu na stan zdrowia lub sytuację osobistą, nie mogą korzystać z bezgotówkowej formy wypłaty świadczenia" - podano.

Więcej o: