Galerie handlowe otwarte od poniedziałku. 1 lutego w życie wchodzą nowe obostrzenia

Na czwartkowej konferencji prasowej rząd przedstawił nowe obostrzenia na pierwsze dwa tygodnie lutego. Zmian jest niewiele, a najważniejsze dotyczą handlu. Restrykcje będą obowiązywały od 1 lutego.

Dzisiaj ważność traci poprzednie rozporządzenie w sprawie obostrzeń. Od jutra, tj. 1 lutego 2021 roku, rząd wprowadza zaktualizowany zestaw restrykcji zaprezentowany na czwartkowej konferencji. Większość obostrzeń przedłużono, tym samym przez co najmniej następne dwa tygodnie zamknięte będą hotele, siłownie, kluby fitness, baseny, restauracje, bary, kluby, czy stoki narciarskie. Najpoważniejsze zmiany dotyczą handlu. 

.Restrykcje zostają. Niedzielski o planie luzowania: 'był orientacyjny'Galerie handlowe otwarte od 1 lutego

Galerie handlowe ponownie stały się priorytetem dla rządu i są jednym z pierwszych sektorów, które mogą się ponownie otworzyć. Taką decyzję branże hotelarska i narciarska uznały za niesprawiedliwe. Ich zdaniem centra handlowe nie są bezpieczniejsze niż hotele i stoki narciarskie. 

Hotel (zdjęcie ilustracyjne)Branża hotelarska o obostrzeniach. Straty dziesiątek milionów złotych

Sektor handlowy mocno naciskał na rząd, by ten otworzył galerie. Polska Rada Centrów Handlowych informowała, że rozważa wejście na drogę sądową z państwem w związku ze stratami, jakie przyniósł im lockdown. PCRH szacuje, że same centra handlowe decyzja o ich zamknięciu straciły już 5 mld złotych, a kolejne 30 mld zł strat poniosły firmy, które prowadzą w nich sprzedaż. 

Nowe obostrzenia. Godziny dla seniorów zniesione

Druga poważna zmiana dot. krytykowanych niemal od samego początku godzin dla seniorów. Od 1 lutego między 10:00 a 12:00 zakupy będą mogli zrobić wszyscy, niezależnie od wieku. Osoby powyżej 60. roku nie będą w żaden sposób uprzywilejowane podczas zakupów, co proponowała Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Przedstawione przez nich pomysły zakładały, że seniorzy nie musieliby stać w kolejkach do sklepów i kas. 

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o: