Morawiecki o pomocy dla przedsiębiorców. "W tym tygodniu możliwe decyzje ws. otwierania gospodarki"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu rząd może zaprezentować kolejne reguły stopniowego odmrażania gospodarki. Ma to nastąpić, o ile w Polsce utrzyma się "trend poprawy wskaźników epidemiologicznych". - Drodzy przedsiębiorcy, ja rozumiem tę irytację... - zwrócił się do osób, które w związku z obostrzeniami nie mogą otworzyć swoich biznesów.
Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów

- Chcę powiedzieć, że obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, spadek liczby zajętych respiratorów. To jest też dobry sygnał i oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak żeby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na, mam nadzieję, nadchodzący lepszy czas - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Zabrzu.

Mateusz Morawiecki: Drodzy przedsiębiorcy, ja rozumiem tę irytację

Polityk dodał, że obecne wskaźniki epidemiologiczne utrzymają się na takim poziomie, że rząd ma "ogromną nadzieję, że ten trend poprawy będzie kontynuowany". Dalej Mateusz Morawiecki zwrócił się do właścicieli firm, którzy mimo obostrzeń decydują się otwierać swoje restauracje, kluby czy siłownie.

- Drodzy przedsiębiorcy, ja rozumiem tę irytację, ale odwołam się do publikacji w magazynie "Nature", gdzie pojawiają się branże, w których pojawia się duża liczba zakażeń. Właśnie branże gastronomiczna, hotelarska i fitness są wskazane jako branże, które stwarzają zagrożenie zwiększenia transmisji koronawirusa - mówił premier.

Premier zapowiada dalszą pomoc. "Postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji 5000 złotych" 

Mateusz Morawiecki zapewnił jednak, że rząd "nie zostawi przedsiębiorców samych". Polityk przypomniał o przedłużeniu bezzwrotnych świadczeń dla małych firm. - Postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji 5000 złotych na jednoosobową działalność gospodarczą. Są branże bardzo mocno poturbowane, dlatego ta pomoc będzie kierowana dalej. Kolejne kilka tygodni to kolejne projekty pomocy - zapewniał.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, za styczeń i luty będzie obowiązywała możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości 5000 zł. Ubiegać się o nią mogą jednoosobowe działalności gospodarczych, którym obroty za kolejny miesiąc spadły o 40 lub więcej procent. Wnioski o dotację firmy mogą składać elektronicznie przez stronę praca.gov.pl.

Więcej o: